Bir Kedinin, Bir Trafoya Girme İhtimali...

Bir Kedinin, Bir Trafoya Girme İhtimali...
Yüz değil, on bin yılda 1...

ÖZEL | SANSURSUZHABER

Enerji Bakanı Taner Yıldız, seçim gecesi yaklaşık 40 ilde yaşanan elektrik kesintilerinin sorumlusu olarak bir kediyi göstermişti. "Espri yapmıyorum trafoya kedi girdi. Bu ilk kez yaşanmadı. Bunu seçime bağlamak yanlış" demişti. Peki trafolar nasıl korunuyor? Bir kedinin trafoya girmesi ve yaklaşık 40 ilde aynı zaman diliminde elektriklerin kesilmesi yüzde kaç ihtimal? 

SANSÜRSÜZ HABER, UZMANINA SORDU...

SANSÜRSÜZ HABER'in ulaştığı kaynaklar, Enerji Bakanı Yıldız'ın açıklamasını bakın nasıl değerlendirdi...

"TRAFO İÇİNE DEĞİL KEDİ, HERHANGİ BİR CANLI BİLE GİREMEZ..."

"Söz konusu trafolar Elektrik Dağıtım Trafosu olarak bilinir. Yani elektrik enerjisinin düşük gerilim seviyesinde dağıtımının yapıldığı düğüm noktalarıdır. Bunların şehir içinde olanlarının büyük çoğunluğu metal kutular içindedir ve içine herhangi bir canlının girmesi mümkün değildir.

"BİR KEDİNİN KISA DEVRE YAPTIRMASI OLASILIĞI 10 BİN YILDA 1!"

Büyük yerleşim bölgelerinde birden fazla dağıtım Trafosu bir arada olur ki buna da Elektrik Dağıtım Merkezi denir. Enerji  Bakanı Yıldız, bir Dağıtım Merkezine kedi girdiğini söylemek istiyor olabilir. Öyle olsa bile, Dağıtım Merkezlerinde birden fazla trafo olduğu için bunların zemini sağlam beton olup çevresi ve üstü çelik kafes tel ile tam olarak kapatılır. Normal koşullarda bu alana da hiçbir canlının girmesi olası değildir. Ancak zaman içinde zemin betonu bozulup tel örgünün alt kısmında aralıklar oluşursa kedi girebilir. Ancak yine de her bir trafo, yine kapalı çelik kabinler içindedir ve bir canlının kısa devreye neden olması mümkün değildir. Trafo Metal Kabini de aşınıp delinme olursa bunun içine kedi girme olasılığı çok düşüktür. Özet olarak, Dağıtım merkezi tel örgüsünün delinmesi ve trafo metal kabininin delinmesi ve buradan bir kedinin içeri girip kablolara dokunarak kısa devreye neden olması olasılığı  10,000 yılda birdir. 

AYNI ANDA KAÇ İLDE BİRDEN ELEKTRİK KESİLEBİLİR?

Bir gerçek daha var, aynı saat diliminde 35 ilde birden arıza olması (kedi dışında başka nedenlerle bile) olacak bir şey değil. Bazen çok büyük alanlarda elektrik kesintisi aynı anda olur ama onun nedeni Elektrik Dağıtım Trafo arızaları değil Çok Yüksek Gerilim seviyesinde Elektrik İletim Hat veya Trafo arızasıdır ki öyle bir ölçekte kesintiye neden olan arıza durumu 1 Temmuz 2006 tarihinde olmuştur, o arızada bile 13 ilde elektrik kesilmiştir. Elektrik İletim hattı arızasından olan elektrik kesintisi bir şehirde, bölgesel olmaz, şehrin tamamında elektrik kesilir." 

Burcu Oral Evren | SANSURSUZHABER.COM

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com