Bir konuşmada onlarca yalan

Bir konuşmada onlarca yalan
Davutoğlu, Suriye’den gelen militanlara ait şiddet görüntülerini muhalefetin de kabul etmediğini ve bunların son zamanlarda yayılmasının rejimin propagandası olduğunu iddia etti. Oysa gerçekler Dışışleri Bakanı’nın anlattığı gibi değil.
Dışışleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye’den gelen militanlara ait kafa kesme görüntülerini kendilerinin de muhalefetin de kınadığını söyledi. Dün A Haber’e konuşan Davutoğlu, “Şiddet görüntülerinin bugünlerde çıkmasının sebebi, sanki kimyasal saldırının oluşturduğu vahşete mütenasip bir vahşet de öbür taraf yapıyor gibi bir kanaat uyandırmak, bu bir propaganda” dedi.
 
Suriye’deki şiddet görüntüleri, savaşın başladığı 2011 yılının Mart ayından beri geliyor. 2011 yılının Haziran ayında Türkiye sınırındaki İdlib’e bağlı Cisr eş Şuğur kasabası silahlı militanlar tarafından basıldığında, 120 asker ve polis öldürülmüştü. Militanlar, daha sonra, öldürdükleri kişilerin cenazelerini Asi Nehri’ne atarken çektikleri görüntüleri video paylaşım sitelerine yüklediler. Cisr eş Şuğur’dan bu yana hiç ara vermeksizin onlarca kez kafa kesme görüntüleri, toplu infazlar ve sivillere yönelik saldırılara dair görüntüler bizzat militanlarca video paylaşım sitelerine yüklendi. Özellikle 2012 yılının Haziran ayı itibariyle başlayan Halep Savaşı süresince birçok toplu infaz ve kafa kesme görüntüsü sosyal medyaya yansıdı. Bu görüntüler “Rejim yanlısı olduğu” gerekçesiyle Berri aşiretinin liderinin infaz edildiği görüntüler tartışma yaratmıştı.
 
Davutoğlu konuşmasında ayrıca, şiddet görüntülerini ad vermeden yalnızca El Kaide bağlantılı gruplara yüklemeye çalıştı. Ancak Suriye’deki şiddet görüntüleri yalnızca bu grupların marifeti değil. Örneğin Türkiye’yi sıklıkla ziyaret eden Abdulrezzak Tlass’ın komutanı olduğu El Faruk Tugayı, 2012 yılının Ağustos ayında Humus’taki bir hastaneyi havaya uçururken çektiği videoyu Youtube’a yüklemişti.
 
‘Kınayan muhalefet’
El Faruk Tugayı’nın bir diğer komutanı olan Ebu Sakkar’ın Humus’ta bir askerin cenazesini bıçakla deşip, söktüğü kalbi dişlerken göründüğü videoda Mayıs ayında Youtube’a yüklenmişti. Bu görüntü de büyük bir tartışma yaratmıştı. Ayrıca Reuters muhabiri, geçtiğimiz Ocak ayında Türkiye sınırındaki Harem kasabasında sokak ortasındaki infaz görüntülerini yayınlamıştı. İnsan Hakları İzleme Örgütü tartışma yaratan bu kareleri “savaş suçu” olarak tanımlamıştı. Harem kasabası, Kuzey Fırtınası adlı grup tarafından kontrol ediliyor. Türkiye’de yaşayan “muhalifler” ise onlarca kez Alevilere ve Şiilere yönelik katliam çağrılarında bulundu ve bu kişiler hakkında hiçbir işlem yapılmadı. Müslüman Kardeşler sorumlularından Memun El Hımsi de 2012’nin Şubat ayında yaptığı açıklamada “Suriye’yi Alevi mezarlığı haline getireceğiz” demişti. Hımsi bu açıklamayı yaparken Türkiye’de bulunuyordu.
 
Türkiye’yi sıklıkla ziyaret eden ancak Suudi Arabistan’da yaşayan ve Suriye’deki silahlı grupların dini otorite kabul ettiği Şeyh Adnan El Arur katıldığı bir televizyon programında, “Alevileri kıyma yapıp köpeklerimize yedireceğiz” demişti. Mayıs ayında Suudi El Arabiya’ya konuşan kendilerine Özgür Suriye Ordusu adını veren grubun komutanlarından Abdülhamid Zekeriya, Şiileri ve Alevileri Suriye’den kazıyacaklarını söyledi. Açıklamayı daha da skandal hale getiren ise Zekeriya’nın bu açıklamayı İstanbul’dan yapmış olması. Temmuz ayında da Suriye İslami Kurtuluş Cephesi’nin lideri Enis Ayrut, Reuters’e İstanbul’dan yaptığı açıklamada, Lazkiye’deki alevilere yönelik katliam çağrısı yaptı.
 
Nitekim, Davutoğlu’nun iddia ettiğinin aksine, Suriye’nin “ılımlı” olarak tanımlanan silahlı muhalefeti, sahada El Kaide bağlantılı gruplarla da işbirliği içinde. Bu grupların oluşturduğu ortak cephe özellikle Lazkiye’de Alevilere ve Rojava’da Kürt nüfusa saldırıyor.
 
El Kaide’ye yardım
Türkiye inkar etse de uluslarası basın dahil onlarca kez Türkiye’nin El Kaide bağlantılı gruplara verdiği desteği gündeme getirdi. PKK’ye yakınlığı ile bilinen Halk Savunma Güçleri’nin (YPG) yakaladığı militanların üzerinden çıkan pasaportlarda Türkiye kaşesi dikkat çekerken, Rojava’ya yönelik saldırılar öncesinde İtalyan medyası, bin 400 El Kaide militanının son bir hafta içinde Türkiye üzerinden Suriye’ye girdiğini yazmıştı.

Sol

(SBK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com