Bir milyon fidan dikecek

Bir milyon fidan dikecek
Uşak Orman İşletme Müdürü Haydar Demir, bu yıl kış döneminde yürütecekleri ağaçlandırma ve kesim işlemleri hakkında bilgi verdi. Bu yıl bir milyon fidan dikmeyi hedeflediklerini söyleyen Demir, kesim ve fidan dikim işlemleri için yıllık bin kişiye geçici

Uşak Orman İşletme Müdürü Haydar Demir, bu yıl kış döneminde yürütecekleri ağaçlandırma ve kesim işlemleri hakkında bilgi verdi. Bu yıl bir milyon fidan dikmeyi hedeflediklerini söyleyen Demir, kesim ve fidan dikim işlemleri için yıllık bin kişiye geçici istihdam sağladıklarını bildirdi.

Haydar Demir, Uşak'ın yüz ölçümünün yüzde 45'nin ormanlık alanlardan oluştuğunu ve il ekonomisine yıllık ortalama 12 milyon TL katkı sağladıklarını ifade ederek ormanların korunmasının önemine değindi. Uşak Orman İşletme Müdürlüğü olarak kış aylarında fidan dikim, çam kese böceği ile mücadele, ağaç budama ve kesim işlemleri yürüttüklerini belirten Haydar Demir, bu çalışmaların Mart ayı sonuna kadar devam ettiğini kaydetti. 2010 yılında ormanların bakımı, kesimi ve fidan dikim işlemleri dahil olmak üzere yaklaşık 10 milyon TL harcadıklarını belirten Haydar Demir, yaz aylarında da orman yangınlarıyla mücadele ettiklerini ifade etti.
Orman İşletme Müdürü Haydar Demir yürüttükleri çalışmalar hakkında şu bilgileri verdi; “Uşak'ın yüzde 45'i ormanlık alanlardan oluşuyor. Ormanları korumak, bozuk orman alanlarını yeniden ağaçlandırmak için yoğun bir çalışma yürütüyoruz. Kış aylarında da kesim, bakım ve çam kese böceği ile mücadele yapıyoruz. Her yıl olduğu gibi bu yılda kış döneminde yoğun bir çalışma yürüteceğiz. Sadece kesim işlemleri için yaklaşık 400 kişiye geçici istihdam sağlayacağız. Tüm işlemler için ise geçici olarak bin yaklaşık kişi istihdam sağlıyoruz. Geçen yıl geçici istihdam sağladığımız vatandaşlara yaklaşık bir milyon 600 bin TL ödedik. Orman İşletme olarak köylümüze ve il ekonomisine daha fazla katkı sunmayı arzu ediyoruz. Bu yıl yaklaşık bir milyon fidan dikimi yapmayı planlıyoruz. Uşak'ta son yıllarda ciddi bir ağaçlandırma hamlesi başlatıldı. Bu kapsamda önemli çalışmalar yürüttük”
Ormanların sadece doğaya değil ülke ekonomisine de ciddi katkı sağladığını da hatırlatan Haydar Demir, keçilerin ormanlık alanlarda otlatılması yasağının da yumuşatıldığını belirterek, ağaçlandırma sahaları dışındaki ormanlık alanlarda keçilerin otlatılabileceğini ifade etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com