Bir 'one minute' de Davutoğlu'ndan

Bir 'one minute' de Davutoğlu'ndan
BM'de, İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Danny Ayalon konuşmaya başlayınca Davutoğlu salonu terk etti.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile yaptığı görüşmenin ardından açıklamalarda bulundu.

Birleşmiş Milletler 66'ncı Genel Kurul Çalışmaları için New York'ta bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile yaptığı görüşmenin ardından açıklamalarda bulundu. Davutoğlu'nun açıklaması şöyle:

"Bugün sabahtan itibaren diplomatik temaslarımız başladı. Önce İngiliz Dışişleri Bakanı ile Türkevinde görüştüm, ardından ABD Dışişleri Bakanı Sayın Hillary Clinton ile görüştüm. Tabii, gündemde çok konu var. Her iki bakanla da, özellikle Sayın Clinton ile uzun bir görüşme gerçekleştirdim. Su anda uluslararası gündemde olan, Birleşmiş Milletler gündeminde olan her konu hemen hemen, Türkiye'yi doğrudan ilgilendiren konular. Dolayısı ile bu görüşmelerimizin hemen BM çalışmalarının başladığı ilk gün yapılmış olması önemli. İki müttefik ülke olarak bütün konuları gözden geçirdik.

TERÖRE KARŞI MÜCADELE

Yarın Sayın Başbakanımızın, Sayın Başkan Obama ile görüşmesi var. Bu görüşmemiz, o görüşmenin de alt yapısını oluşturacak şekilde kapsamlı bir istişare imkânı sundu. Tabii her şeyden önce, teröre karşı mücadele konusundaki işbirliğimizi teyit ettik. Özellikle PKK terörü ve bu çerçevedeki son gelişmeler bağlamında biz ABD'den ve uluslararası toplumdan beklediğimiz talepleri, beklentileri gündeme getirdik ve ele aldık. Sayın Clinton ile birlikte, terör çalışmaları konusunda bir uluslararası platform oluşturma çabası içinde de bir arada olacağız önümüzdeki günlerde. Dolayısı ile terör konusu ilk öncelikli olarak ele aldığımız konuların başında geldi.

ARAP BAHARI

Sayın başbakanımızın son dönemde Mısır, Libya ve Tunus'a yaptığı ziyaretler bağlamında Ortadoğu'daki gelişmeler ve bu çerçevede 'Arap Baharı'nın geleceği ve Ortadoğu'daki barış, istikrarın alt yapısı konusundaki görüşlerimizi de paylaştık. Bu konuda zaten sürekli, bütün taraflarla istişare halindeyiz. Bizim için Ortadoğu'da demokrasinin, hukuk devletinin, insan haklarına saygılı yönetimlerin olmasının vakti gelmiştir. Bunun Ortadoğu'nun bölgesel dinamikleri içinde gerçekleşmesi önemli, dış müdahale olmaksızın. Mümkün olduğu kadar bunun bölgesel dinamikler içinde ve ülkelerin kendi iradeleri, halkların kendi iradeleri ile gerçekleşmesi önemli. Bu konuda da kapsamlı bir şekilde görüşlerimizi paylaştık tabii.

TÜRKİYE- İSRAİL GERİLİMİ

Önemli bir konu da Türkiye- İsrail ilişkileri. Bu bağlamda, Ortadoğu'daki gelişmeler bağlamında ele alındı. Bu konudaki pozisyonumuz son derece açıktır. Zaten Sayın Clinton ile Paris'te gerçekleştirdiğimiz toplantıda da kendisine pozisyonumuzu ifade etmiştik. Bu pozisyonun gereği olarak da daha sonra açıklamalarımız gelmişti. Biz açık ve net ifadeyle geldik, söylediğimiz sözün her zaman gereğini yaptık ama bir konuda tavır göstereceksek de bunun hiç bir zaman gerisinde kalmadık, bunu herkes biliyor. Önemli bir gündem maddesi de, Güney Kıbrıs'ın son dönemde özellikle petrol arama çalışmaları, doğal kaynakları araştırma çalışmaları bağlamında, o görüntü adı altında yapmaya çalıştığı provokasyondur. O konuyu da ele aldık. Ekim ayında bir taraftan Kıbrıs'taki müzakereler. Üç yılın birikimi olan müzakereler yoğunlaştırılıp çözüme doğru giderken, öbür tarafta Türkiye ile Yunanistan arasında yüksek düzeyli stratejik işbirliği toplantısı planlanırken, bu tür adımların bölgeye barış getirmeyeceğinin herkes tarafından bilinmesi lazım. Biz Doğu Akdeniz'de, bir barış, refah havzası olusun diye çaba gösteriyoruz. Bunun için Ortadoğu barış sürecinde mesafe kat edilmeli, bunun için Kıbrıs sorunu çözülmeli ve bu havza gerçek anlamda bir işbirliği havzasına dönüşmeli. Ama bu tek taraflı adımlarla gerçekleşmez."

İSRAİLLİ BAKAN KONUŞURKEN SALONU TERK ETTİ

İngiliz Dışişleri Bakanı William Hague ile de görüşen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, BM'de gerçekleşen üst düzey 'Terörizmle Uluslararası Mücadele Sempozyumu'nda İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Danny Ayalon konuşmaya başlayınca da salonu terk etti.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com