Bir Rize hikayesi...

Bir Rize hikayesi...
Rize’de mobilya ustası 71 yaşındaki Mustafa Yenigün’ün denizden 1 kilometre uzaklıktaki iki katlı evinin terasında yaptığı 5 metre boyunda ve yaklaşık yarım ton ağırlığındaki kayığı deniz kıyısına indirmek için köy halkı seferber oldu.
İstanbul’un fethi sırasında Fatih Sultan Mehmet’in gemileri karadan yürüttüğü gibi kayığı 50 metrelik patika yola kurduğu ahşap platform üzerinde yürüten Mustafa Yenigün, yaklaşık 2 saatlik çalışmanın ardından kayığı deniz kıyısına indirmeyi başardı. Yenigün, “İndirmesi zor oldu. Bir daha çatıda kayık yapmam” dedi.
 
Karadeniz fıkralarına konu olabilecek olay Rize'nin Alipaşa Köyü'nde yaşandı. Çaykur'dan emekli olan mobilya ustası Mustafa Yenigün, kendisine kayık yapmaya karar verdi. Daha önce de sahil kenarında kayık yapan ancak başkalarının müdahalelerinden rahatsızlık duyan Yenigün, "Herkes akıl verip işime karışıyor" diyerek kayığı sahilden 1 kilometre içeride, denizi yukarıdan gören iki katlı evinin terasında yapmaya başladı. “Çırağım” dediği eşi Ayten Yenigün'ün de yardım ettiği Mustafa Yenigün, kayığın yapımını 2 ayda bitirdi.
 
Çatıdaki 5 metre boyunda, 60 santimetre eninde ve yaklaşık yarım ton ağırlığındaki kayık çevreden fark edilir hale geldi. Ancak Yenigün, tamamladığı kayığı araç yoluna 50 metre mesafedeki evinin teras katından aşağıya nasıl indireceğini hesaplamadı. Kayık bittikten sonra bunu düşünmeye başlayan Yenigün’ün aklına İstanbul’un fethi sırasında Fatih Sultan Mehmet’in gemileri karadan yürütmesi geldi.
 
KÖYLÜLERİ YARDIMA ÇAĞIRDI
 
Yenigün’ün terastaki kayığı için yakınları ve köy halkı seferber oldu, kadın-erkek yaklaşık 30 kişi yardıma geldi. Önce teras kat ile yamaç arasında, ardından da kayığın yürütüleceği patika yolda ahşap platformlar kuruldu. Daha sonra çatıdaki kayık, itilerek platformlar üzerinden kaydırılmaya başlandı. Bu sırada Mustafa Yenigün’ün eşi Ayten Yenigün, tarladan geçirilen kayığın ekili sebzelere zarar vermemesi için çaba harcadı. Kimi zaman zorlanan köylüler, yaklaşık 2 saatlik çalışmanın ardından kayığı 50 metrelik patika yolun ardından kamyona yükledi. Kamyonla Alipaşa Köyü balıkçı barınağına indirilen kayık, boyanıp motoru takıldıktan sonra denize indirilecek.
 
İNDİRMESİ ZOR OLDU, BİR DAHA ÇATIDA KAYIK YAPMAM
 
Mustafa Yenigün, kayığı indirirken çok yorulduğunu belirterek, “ Barınakta kayık yaparken herkes işime karıştı, akıl verdi. 2 ayda çatıda kayığı yaptım, karışanım da olmadı. İndirmesi sırasında komşularım yardıma geldi. İdirmesi zor oldu. Bir daha çatıda kayık yapmam” dedi. Yardımına koşan komşuları da, Mustafa Yenigün’ün zoru sevdiğini söyledi.
Etiketler: ,
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com