BİR ŞEYLER DEĞİŞİYOR

BİR ŞEYLER DEĞİŞİYOR
Küçük bir tepkinin bugün ulaştığı nokta bize sosyal medyanın asıl medya ile asla kıyaslanamayacak bir erişim ve etkileme gücüne sahip olduğunu göstermiştir.

Taksimdeki Gezi Parkında ağaçların kesilmesine karşı başlayan  son derece masumane direniş , özellikle polislerin adeta düşman kuvvetlerine saldırırcasına aşırı güç kullanmaları ve kurulan çadırları devirip yakmaları  sonucu  ülkenin bir çok yerinde halkın sokaklara dökülüp iktidar ve özellikle Başbakan aleyhinde gösteriler yapmasına neden oldu.
 
Köşe yazarlarının büyük bir bölümü olaylardan Başbakan’ı sorumlu tutuyor. Zira şehrin güvenliğinden sorumlu  Vali ve Emniyet Müdürünün  Başbakan’ın talimatı dışına çıkamayacağını ,  başlangıçta biraz  tolerans gösterilse idi bu olayların çıkmayacağını  söylüyorlar. Bir hususa dikkatinizi çekmek istiyorum. Yazarlar deyince Bekir ÇOŞKUN , Emin ÇÖLAŞAN  ya da Can DÜNDAR’ı kastetmiyorum. Söylemeye çalıştıklarım iktidara yakınlıkları ile bilinen bugüne kadar Başbakan’ı eleştirmemiş  örneğin  Fehmi KORU ,Cengiz ÇANDARLI ,Nazlı ILICAK , Mehmet BARLAS ,Emre AKÖZ ,Hasan CEMAL ,Abdullah MUTATOĞLU ,Ali BULAÇ ,Ahmet Turan ALKAN , Akil İnsanlar grubundan Ali BAYRAMOĞLU  ve  duyunca inanamayacağınız Mümtaz’er TÜRKÖNE gibi yazarlar Başbakan’ın üslubundan ve davranışlarından şikayetçi…Şüphesiz  Başbakan’ın her sözünde ve her yaptığında keramet  arayan  Abdurrrahman DİLİPAK , Rasim Ozan KÜTAHYALI  , Yiğit BULUT’u da kastetmiyorum.Bu  son grup  içinde yer alan Engin ARDIÇ daha yazmadı nedenini gerçekten çok merak ediyorum. 
 
Bu arada Fethullah Hoca’yı ziyaretinden döndüğünde Hocanın Başbakan’ı çok sevdiği ve icraatından dolayı çok memnun olduğu yalnız üslubuna biraz dikkat etmesi şeklindeki haberin  tam olarak gerçekleri yansıtmadığını sanıyorum. Başbakan o günden sonra üslubunu daha da sertleştirdi. Öte yandan bir cemaat televizyonunda yapılan bir yorumu izlerken çok şaşırdım. Zira BDP televizyonu olsa ayni şeyleri söylerdi. Yorumda Başbakan’ın hemen istifa etmesi , şu anda parlamentonun halkın tamamını temsil etmediği, bu nedenle seçim barajının düşürülerek hemen seçimlere gidilmesi ve böylece çok daha yüksek bir temsil gücüne sahip olacak  parlamentoda yeni  Anayasa’nın çıkarılması öneriliyordu. Bugüne kadar muhalefet dışında ilk defa Başbakan’ın istifası hem de bir  cemaat televizyonunda dile getiriliyordu.
 
Anlaşılan ülkede bir şeyler değişiyordu. Ama hiç değişmeyen  son yıllarda ısrarla savunduğu komplo teorilerine devam edenler de vardı. Yiğit BULUT bu eylemlerin arkasında içki lobisi ,medya , holdingler ,finansal yapılanma ,bankalar ,montaj sanayi  ve sanayici adı altında faaliyet dışı gelirlerle kar eden şirketlerin kurduğu  ortak koalisyonun  bulunduğunu 60 yıldır devam eden bu ortak gücün bu defa da Başbakan’ı “İstediklerimizi yapmazsan  seni de deviririz “ diyerek tehdit ettiklerini  söylüyordu. Ve ekranlardan göstericilere “ Ne olur oyuna gelmeyin , kendinizi kullandırmayın. “   diye akıl veriyordu. Ne diyeyim ? “ Allah yardımcısı olsun. Allah akıl fikir versin .”  
 
Eğer Başbakan olaylar karşısında halen kendisine oy verenleri meydanlara çıkartabileceğini söyleyerek adeta iç savaşa çanak tutan , kendine karşı olanları  aşağılayan , hor gören , dışlayan tavrını değiştirmez ve  yine   vakti  olsa  nerede ise dağdaki çobanın  sürüsünü güderken kavalı ile üflediği melodiye bile  müdahale edecek  derecede, ülkede her konuda son kararı  veren TEK ADAM  olmaya devam ederse  ve Yiğit BULUT  gibi kargaları hala  kılavuz diye görürse kaçınılmaz  sonunu kendi elleriyle  hazırlamış olur.         
 
Küçük bir tepkinin bugün ulaştığı nokta bize sosyal medyanın . asıl medya ile asla kıyaslanamayacak bir erişim ve etkileme  gücüne  sahip olduğunu göstermiştir. Şüphesiz bunda en önemli etken asıl medyanın özellikle ekonomik nedenlerle büyük ölçüde iktidara angaje olarak inandırıcılığını yitirmesi, buna karşın  sosyal medyayı oluşturan   bireylerin düşüncelerini korkusuzca  ve samimi olarak dile getirmeleridir. Sanırım Başbakan şu anda karşısındaki en güçlü muhalefet olarak  sosyal medyayı görmekte ve onu  etkisiz hale getirmenin  yollarını aramaktadır.
 
Evrensel ERDOĞAN 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com