Bir şirket nasıl büyür?

Bir şirket nasıl büyür?
Cumhuriyet Gazetesi yazarı Çiğdem Toker, bugünkü köşesinde, oğlu rüşvet ve yolsuzluk operasyonu kapsamında tutuklanan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın sıradışı bir büyüme gösteren o şirketini yazdı...

Yolsuzluk ve rüşvet operasyonunda gözaltına alınan ve hakkında tutuklama kararı çıkan Salih Kaan Çağlayan, polisteki ifadesinde, rüşvet alıp-vermeyle ilgisi olmayacağını, sanayici olduğunu dile getirdiği basına yansıyanlar arasında...

Oğul Çağlayan'ın, alüminyum dış cephe kaplama işini yürüttüğünü ifade ettiği şirket ise Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın 1976 yılında kurduğu ve siyasete atılana kadar orta ölçekli bir şirket olarak ticari yaşamını sürdüren Akel Alüminyum A.Ş.

Zafer Çağlayan'ın, siyaseti bıraktıktan bir süre sonra yönetim kurulundan çekilerek, hisselerini oğluna devrettiği şirket, bu süreç içinde değerini birkaç kat katlayarak, müthiş bir ticari başarı(!) örneği gösteriyor.

Zafer Çağlayan'ın siyasete atılmasının ardından, şirketin önü alınamayan yükselişinin ardındaki şaibeli hikayeyi Çiğdem Toker yazdı.

İşte Çiğdem Toker'in köşe yazısından çarpıcı detaylar:

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasında tutuklanan oğlu Salih Kaan Çağlayan’ın nöbetçi hâkime verdiği ifadede; “Rüşvet alıp vermediğini, kendisinin sanayici olduğunu, alüminyum cephe giydirme işini yaptığını” söylediği, basına yansıdı. 
Çağlayan’ın söz ettiği şirketin adı; Akel Alüminyum A.Ş. 
Sanayici kökenli bir siyasetçi olan Zafer Çağlayan’ın 1976’da küçük bir atölye olarak kurduğu şirket, Ankara’nın bilinen sanayi kuruluşlarından biri. 
12 yıl aralıksız sürdürdüğü Ankara Sanayi Odası Başkanlığı’nın ardından, tercihini siyasetten yana kullanan Çağlayan, 2007 genel seçimlerinde milletvekili seçildi. İkinci AKP Hükümeti’nin Sanayi ve Ticaret Bakanı oldu. 
Çağlayan’ın bakanlığının ikinci ayıydı. 
Ankara’da, o sıra yapım aşamasında olan ATO Kongre Merkezi önünden geçerken, Akel Alüminyum’un büyük boyutlardaki pankartını gördüm. Binanın dış cephe giydirme işinin 2.7 milyon dolara ihale edildiğini öğrenince Çağlayan’ı arayarak, şirket yönetiminden çekilip çekilmediğini sordum. 
Çağlayan da siyasetle birlikte şirket yönetim kurulu başkanlığından ayrıldığını “Ancak daha şık olacaksa, hisselerini oğullarına devredip şirketten tamamen de çıkabileceğini” belirtip şunları söylemişti: 
“O firmayı yoktan var ettim. 170 kişi çalışıyor. Bu şirketin içinden 20-30 şirket daha çıktı. Eşim, kardeşim var. İki oğlum da bu firmayı sürdürsünler diye endüstri mühendisliği ve iç mimarlık okuyorlar. Hem zaten hiç devlet ihalesine girmedi ve girmez de bizim firmamız.” (19 Eylül 2007-Hürriyet) 
2 milyon TL’lik şirket 
Altı yıl içinde neler olduğuna “açık kaynaklar” üzerinden bakalım: 
Çağlayan -biraz gecikmeli de olsa- 20 Mart 2008’de, şirketteki yönetim kurulu başkanlığından çekilerek hisselerini oğullarına devrediyor. 
Sonrasında ise ticaret sicili kayıtları bize Akel Alüminyum’un hızla büyüdüğü gösteriyor... 
Çağlayan siyasete girmeden 180 bin TL olan şirket sermayesi önce 600 bin TL’ye yükseltiliyor. 
6 Temmuz 2011’e geldiğimizde oğulların yönettiği Akel Alüminyum, sermayesini 1.4 milyon TL artırarak 2 milyon TL’lik bir şirkete dönüşüyor. Zafer Çağlayan Ekonomi Bakanı. 
Halkbank ve Diyanet’in dış cepheleri 
Akel Alüminyum bu dönemde “Referanslar” listesini hızla büyütüp çeşitlendiriyor. Şirketin internet sitesinde 59 binanın fotoğrafı var. Akel’in dış cephelerini “giydirdiği” sayısız bina arasında Halkbank Genel Müdürlüğü, Diyanet İşleri Başkanlığı, Dikmen Polis Evi, AŞTİ, MHP genel merkezi, MTA binası, Diyarbakır Havaalanı gibi önemli kamusal binalar dikkat çekiyor. 
Yanı sıra, son beş yıl içinde Ankara’nın siluetini değiştiren pek çok AVM, otel, medya kuruluşlarının dış cepheleri: Rixos Grand Ankara, Ansera, AnkaMALL, Sheraton, Demirören genel müdürlük binası, Star TV temsilcilik binası, TV8... 
Bu verilerden sonra, çok ağır bir iddia olan rüşvet konusuna hiç girmeden, basit bir soru soralım: Çağlayan bakan olmasaydı, oğullarına devrettiği şirketi beş yılda bu kadar hızlı büyüyüp gelirlerini artırabilir miydi?  

Çiğdem Toker'in köşe yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

(DSE)Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com