Bir Ülke İle Daha Vizeler Kalktı!

Bir Ülke İle Daha Vizeler Kalktı!
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan beraberinde 4 bakanı ve 600 işadamıyla birlikte geldiği Ukrayna'ya çıkarma yaptı.

Başbakan RecepTayyip Erdoğan beraberinde 4 bakanı ve 600 işadamıyla birlikte geldiği Ukrayna'da karşılıklı 6 anlaşma imzaladı. Ukrayna'ya çıkarma yapan Başbakan Erdoğan, bir çok alanda işbirliği anlaşmasına imza koyarken, Ukrayna Devlet Başkanı Yanukoviç'le vizelerin kaldırılması konusunda mutabakata vardıklarını açıkladı. Ukrayna birlikte vizesiz giriş yapılan ülke sayısı 56'ya yükselecek.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 2012 Avrupa Şampiyonası'na ev sahipliği yapacak olan Ukrayna'da Türk müteahhitleri için iş istedi. Yanukoviç, milli muharebe tankı projesine talip olduklarını söyledi. Türk uydularını Ukrayna imalatı füzeler uzaya fırlatacak.

Ukrayna temaslarına ''meçhul asker'' anıtına çelenk bırakarak başlayan Başbakan Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda resmi törenle karşılandı. Cumhurbaşkanı Victor Yanukoviç'le baş başa ve heyetlerarası görüşmelerin ardından imza töreni düzenlendi.

Nükleer işbirliği, ulaştırma alanında işbirliği gibi 6 değişik alanda anlaşma imzalanırken,Başbakan Erdoğanve Cumhurbaşkanı Yanukoviç, iki ülke arasında Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi kurulmasına dair mutabakat zaptına imza koydu. İki lider daha sonra düzenledikleri basın toplantısında, “işbirliğimiz bunlarla sınırlı kalmayacak. Yeni bir dönem başlıyorö mesajı verdi. Başbakan Erdoğan, “İlişkilerimizi stratejik ortaklık boyutuna çıkarılmasını hedefliyoruzö dedi.

İki lider, karşılıklı olarak vizelerin kaldırılması konusunda mutabakata vardıklarını açıkladı. Anlaşmanın, geri kabul anlaşmasıyla birlikte en kısa sürede imzalanması için talimatları verdiklerini kaydeden Erdoğan, Meclis onanıyla birlikte vize muafiyeti anlaşmasının en kısa sürede yürürlüğe girmesini amaçladıklarını kaydetti. Böylece Türkiye'ye vize uygulamayan 56'ıncı ülke Ukrayna olacak.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Ukraynalı mevkidaşıyla Ukrayna'dan hammadde taşıyan trenlerin Anadolu'ya geçişi sırasında feribot hizmeti sağlanmasına ilişkin anlaşmayı imzaladı.

Yanukoviç, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü de en kısa süre içinde Ukrayna'ya beklediklerini belirtirken, 5 yıl içinde iki ülke arasındaki karşılıklı ticaret hacminin 10 milyar dolara çıkarılması hedefini açıkladı.

Başbakan Erdoğan ise ''ekonomik kriz öncesinde 2008'de 8 milyar doları yakaladık. 5 yıllık hedefimiz 20 milyar dolar olsun. Ondan sonraki 5 yıl için de 40 milyar doları hedefi koyalım'' dedi.
Erdoğan, şunları söyledi:

“2012'de Avrupa Şampiyonası var. Süre daraldı ve Türk müteahhitlik sektörün şu anda Çin'den sonra dünyada ikinci sırada. Yapılan yapılmakta olan ihalelerde Türk müteahhitlerinin burada görev almasını arzu ederiz. Şu ana kadar da 128 projede başarılı olduklarını biliyoruz. Son olarak o da soydaşlarımız Kırım tatarlarının sadık vatandaşları olarak Türkiye-Ukrayna arasında dostluk köprüsü olmalarından dolayı duyduğumuz memnuniyeti kendileriyle paylaştım.”

Bir gazetecinin “Vize muafiyeti anlaşması imzalanırken şartlar nelerdir?

Ve Savunma Sanayi konusunda zırhlı araçlar ya da füze üretimi…'' şeklindeki sorusuna Yanukoviç şu yanıtı verdi: “Vize konusunda bu mutabakat bizimekonomive ticaretin gelişmesi temelinde duruyor. Bunun amacı işadamlarımızın turistlerimizinTürkiyeve Ukrayna'da serbest bir şekilde dolaşması. Geri kabul anlaşması bizim diğer ülkeler için de aldığımız yükümlülükleri yerine getirmeye hazır olduğumuzu gösterir. Savunma sanayi konusu çok yeni. Bu aşamada Ukrayna şirketlerinin Türkiye'nin ulusal muharebe tankı projesine katılmasıdır. Füze üretimi başka bir husus. Bu yılın Şubat ayında bir Türk uydusu, Ukrayna malı bir füzeyle fırlatılacak. Vize muafiyetiyle alakalı olarak bunu geri kabul anlaşmasıyla paralel yürüteceğiz. Bunun tabi Meclis ayağı var. Süratle en kısa zamanda bitirmenin gayreti içinde olacağız.

Bunların yanında serbest ticaret anlaşmasını da Parlamentomuzdan geçirmek suretiyle bu yıl içinde onun da adımlarını atacağız. Arzumuz bunları eş zamanlı yapmak. Nükleer enerji konusunda enerji bakanlarımız bugün karşılıklı olarak görüşmeleri yaptılar. Detaylandıracaklar ve konuları önümüze getirecekler.”

6 değişik alanda işbirliği anlaşması imzalanırken, Başbakan Erdoğan ile Ukrayna Cumhurbaşkanı Yanukoviç, iki ülke arasında yüksek düzeyli stratejik işbirliği konseyi kurulmasına dair anlaşmaya imza koydu

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com