Bir ülkeyle daha vizeler kalkıyor!

Bir ülkeyle daha vizeler kalkıyor!
Kolombiya ile vizelerin kaldırılması kararlaştırıldı.

Cumhurbaşkanı Gül ile Kolombiya Cumhurbaşkanı Juan Manuel Santos, başbaşa ve heyetler arası görüşmelerin ardından Çankaya Köşkü'nde ortak basın toplantısı düzenledi.

Bu ziyaretin iki ülke arasında yeni bir sayfa açılmasına önderlik ettiğini dile getiren Gül, şöyle konuştu:

''Değerli dostum Cumhurbaşkanı Sontos ile biz, geçen sene New York'ta bir araya gelmiştik. Orada iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirme konusunda anlaşmıştık. Bugün de burada yapılan görüşmelerde bu niyetlerimizi gerçekleştirdiğimiz kanaatindeyim. Kolombiya'ya büyük önem veriyoruz. Latin Amerika'nın en önemli büyük ülkelerinden birisidir. Her bakımdan tarihi, nüfusu, coğrafyası çok önemli bir ülkedir. Türkiye 2006 yılında Latin Amerika Karayip açılımını gerçekleştirmiştir ve Türkiye'de Latin Amerika yılı ilan etmiştik. Birçok faaliyetler yapılmıştı. Hatta o zaman Kolombiya'nın o dönemki Dışişleri Bakanı Türkiye'yi ziyaret etmişti. Bugün geldiğimiz noktada üst düzeyli birçok ziyaretin yapıldığını görüyoruz. Bu ziyaret de bunları taçlandırmıştır. Yine Türkiye'nin Latin Amerika açılımı çerçevesinde birçok büyükelçilikler açtık. Geçen sene Kolombiya'nın başkentinde Türkiye'nin daimi büyükelçilği açıldı, bugün de Ankara'da Kolombiya'nın daimi elçiliği açılacak.''

VİZELER KALKIYOR
Bugün yaptıkları görüşmelerde hem ikili hem çok taraflı birçok konuyu ele aldıklarını belirten Gül, ''İki ülke arasındaki ilişkileri her alanda geliştirmeye karar verdik. Bunların en güzel işaretlerinden birisi de iki ülke arasındaki vizeleri kaldırmaya karar verdik'' dedi.

Türkiye ve Kolombiya arasındaki ekonomik ilişkilerin güçlenerek geliştiğini, dış ticaret hacminin yarım milyar doları geçtiğini ifade eden Gül, iki ülkenin potansiyelinin çok daha fazla olduğunu bildiklerini kaydetti.

Gül, dış ticaret anlaşması, askeri ve savunma iş birliği anlaşmalarıyla vergi muafiyeti ve yatırımların teşviki anlaşmalarının da en kısa sürede tamamlanacağını bildirdi.

Görüşmede, bölgesel konuların da ele alındığını ifade eden Gül, Kolombiya'nın İsrail ve Filistin meseleleriyle yakından ilgilendiğini, bu konuda Türkiye'nin görüşlerini aktardıklarını dile getirdi.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com