Bir yandaş daha Erdoğan'a sırtını döndü!

Bir yandaş daha Erdoğan'a sırtını döndü!
Star Gazetesi yazarı Sedat Laçiner, Gezi Parkı olaylarında AKP'yi eleştirmiş ve karşı bir tavır sergilemişti.

Çanakkale'de bir açılış töreninde konuşan Sedat Laçiner, "Bir diktatör için insanların sesi gürültüdür ve susturulması gerekir. Ama demokratik bir rejimde insanların sesi duyulması gereken bir şarkıdır, melodidir" dedi. Bu sözler adeta Başbakan Erdoğan'a meydan okuma ve direk karşısına hedef olarak koyma olarak algılandı. Ayrıca CHP'li belediye başkanı Üldür Gökhan'ın da bulunduğu açılışta çok ilginç sözler sarfedildi. Gökhan, "Hayatın bütün sesleri bir ahenktir. Ama o seslerin içerisinde TOMA sesi, gaz sesi olmamalı" diye konuştu. Her iki konuşma da salonu dolduran gençler tarafından uzun süre ayakta alkışlandı.

İlk olarak kürsüye çıkan Rektör Prof. Dr. Sedat Laçiner, "Bütün tabiat müzik yapıyor. Bilim adamları atomun içinde mini bir melodinin olduğunu söylüyor. İnsanın en küçük yapı taşında bile anlamlı seslerin çıktığı biliniyor. Dünya dönerken büyük bir ses çıkarıyor. Bunun da melodiye yakın bir ses olduğu söyleniyor. Bazıları gürültü diyorlar. Ama gürültü anlamadığınız ses demektir. Eğer sokağa kulak verirseniz sokaktan gelen sesin son derece anlamlı olduğunu görüyorsunuz. Denizin kıyısında durduğunuzda denizin anlamsız sesler çıkarmadığını, belli bir sirkülasyon içerisinde resmen şarkı söyler gibi, beste yapar gibi sesler çıkardığını görüyorsunuz. Sokaktaki kornolar, pazardaki insan sesleri bile aslına bakarsanız hayatın müziğini yapıyor. Ama kulak vermezseniz bu bir gürültüye dönüyor. Bir diktatör için insanların sesi gürültüdür ve susturulması gerekir. Ama demokratik bir rejimde insanların sesi duyulması gereken bir şarkıdır, melodidir" dedi.

Daha sonra da Belediye Başkanı Ülgür Gökhan kürsüye çıktı. Gökhan, "Rektör hocamın konuşmasına kaldığı yerden devam etmek istiyorum. Aynen katılıyorum sözlerine ben ilave olarak şunu söylüyorum. Koro aynı zamanda bir barış ifadesidir. Yani çok sesliliğin bir ahenk içerisinde mutluluk ve barışıklık yarattığı ortamı ifade ediyor. Hocama katılıyorum, ama bir şey var. Mesela bir koro oluşturulurken sesi pek uygun olmayanlara kibarca şansını başka bir sanat dalında denemesi söylenir. Tabi ki hayatın bütün sesleri bir ahenktir. Ama koronun içerisindeki bazı kötü sesleri ayıklamak lazım. Barışın içerisindeki kötü sesleri ayıklamak lazım. Hayatın bütün sesleri bir ahenktir. Ama o seslerin içerisinde TOMA sesi, gaz sesi olmamalı. Gerçekten bu toplumun, ülkenin barışa ihtiyacı var. Onun için birbirimizden korkarak değil, birbirimizle barış içerisinde Türkiye koromuzu oluşturacağız" diye konuştu.

Her iki konuşma da salonu dolduran gençler tarafından uzun süre ayakta alkışlandı. (AAE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com