Bir yararı daha ortaya çıktı

Bir yararı daha ortaya çıktı
Yeni yapılan bir araştırmaya göre çikolata beyne direkt etki yapıyor ve felç olma riskini kesiyor.

Daha önceki çalışmada ölçülü şekilde siyah çikolata yemenin sağlığa yararlı olduğu çıkmıştı. Ama Neurology dergisinde yayımlanan son çalışma çikolatanın ilk kez damarlara etki yaptığı ortaya çıktı.
 
Glasgow Üniversitesi uzmanları çikolata yedikten sonra beyne giden damarlardaki kanın hızını ölçtü. Ölçüm sonunda çikolatanın kandaki karbondioksit seviyesine etki yaptığı, kan akışını hızlandırdığı ve bunun da beyin hücrelerine direk etkide bulunduğu tespit edildi.
 
Araştırmaya öncülük eden Prof. Matthew Walters "Bir normal çikolata tüketmenin damardaki sertliği değiştirdiğini gördük. Bizim verilerimiz çikolatanın turarlı bir şekilde beyne giden damarlara direkt etkisinin olduğunu gösteriyor. Çikolatanın içindeki bazı bileşenlerin bu direkt etkiyi gösterdiğini  düşünüyoruz. Bu bileşenler de flavonoid molekülleri" dedi.
 
Prof. Walters çikolatanın felç riskini düşürmesinin sebebi olarak beyne giden damarlardaki kanın hızını değiştirmesinden kaynaklandığını düşünüyor. Koko bitkisinde bulunan flavonoidler ve diğer bileşenler antioksidan olarak biliniyor ve kalp hastalıklarını engellediği düşünülüyor. Ancak çikolata içinde yüksek düzeyde şeker ve yağın obeziteye sebep olduğu bunun da felce yol açan başlıca durum olduğu belirtiliyor. Liverpool Üniversitesi'nden Prof. Tom Solomon çalışmadaki bu sonuçları ihtiyatlı karşıladıklarını söyledi. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com