Bırakın KKTC’ye iltica edeyim

Bırakın KKTC’ye iltica edeyim
Küçük yaşlarda Çocuk Esirgeme'de yaşadığını ve birçok sıkıntıya karşı hayat mücadelesi verdiğini belirten Şimşek şu çağrıda bulundu

Lefkoşa’da bebeğini, çocuğu olmayan bir aileye 6 bin lira karşılığında sattığı iddiasıyla tutuklanan Türkan Şimşek: “Türkiye’de beni ölüm bekliyor”

Milliyet gazetesi Lefkoşa bürosundan Sefa Karahasa'ın haberine göre;  KKTC’de, çocuğunu, biyolojik nedenlerden dolayı çocuk sahibi olamayan mühendis Barbaros Akyamaç (53) ve eşi Aylin Akyamaç’a 6 bin TL’ye sattığı iddiasıyla tutuklanan Türkan Şimşek (21), “Türkiye’de beni ölüm bekliyor, bırakın KKTC’ye iltica edeyim” dedi. Küçük yaşlarda Çocuk Esirgeme Kurumu’nda yaşadığını ve birçok sıkıntıya karşı hayat mücadelesi verdiğini belirten Şimşek, KKTC’li yetkililere şöyle seslendi:

Türkiye’ye dönmem artık imkânsız. Ailem beni kesinlikle kabul etmez. Bebeğimin babası bu olayları duyarsa beni yaşatmaz. Ben yabancı ortama rahatlıkla ayak uydurabilirim. Ben iltica etmeyi talep ediyorum. Ben artık KKTC’de yaşamak istiyorum. Benim kötü bir alışkanlığım yok. Bana KKTC’de iş verilmesini istiyorum. Ben bebeğime temiz bir gelecek istiyorum. Şu anda elim kolum bağlı. Bebeğimin benden benim de bebeğimden başka kimsemiz yok.”

‘PARA İÇİN SATMADIM’

Kıbrıs Türk halkı beni kabullensin” diye konuşan Türkan Şimşek, “Bebeğini para için satmadığını” öne sürdü. Şimşek, Akyamaç ailesiyle anlaşmasını, “Aile bana ‘Kıbrıs’a gideceğiz’ dedi. Ancak ‘sahte kimlik hazırlayıp seni mahvedeceğiz’ demedi. Çocuk yine benim üzerimde olacak ama bebeğimi onlara vereceğim diye biliyordum. Bebeğini satacak olan insan nasıl kendi kendini ihbar edebilir ki?” şeklinde açıkladı.

Bebeğinin arkadaşının tecavüzü sonucu olduğunu anlatan Şimşek, “Erkek arkadaşım çok güçlü biriydi. Yaşça benden çok büyüktü. Ailesiyle tanıştım ama babam beni evlendirmedi onunla. Bebeğimin babası bir gün evine çağırdı, gittim. Sonuçta 3 yıldır tanıdığım bir insandı. Ancak bana tecavüz etti. 20 yaşındaydım. Kimseye söyleyemedim söylesem babam onu vurur o da babamı vururdu. Şu anda yurtdışında ama nerde bilmiyorum” dedi.

Şimşek, çocuğunun babası ile de çalıştığı bir yerde tanıştığını belirterek, “Annem, babam bana sahip çıkmadığı için ben de birine sığınma ihtiyacı hissettim. Temelsiz bir bina da ne kadar ayakta durabilir?” sorusunu sordu.

DEVLET KORUMASINDA

Milliyet’e konuşan KKTC Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi de, “Türkan Hanım, devletimizin koruması altındadır. KKTC’ye ilticaya gerek yok. Yasal prosedürler tamamlanır burada kalabilir” dedi. Türkan Şimşek’in tam olarak ne istediğini de öğrenmek istediğini anlatan Ünverdi, “Türkan’ın yanında giderek kendisiyle konuşacağım. Ondan sonra bir yol çizeceğiz” dedi. Türkan Şimşek, 1 aylık bebeğiyle birlikte huzurevinde kalıyor.

(UGK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com