Birçok Devlet Bizden Rahatsız!

Birçok  Devlet Bizden Rahatsız!
Wikileaks'in sarsıcı belgelerinde, gelişen Türkiye'nin birçok devleti rahatsız ettiği anlaşılıyor. ABD, Ortadoğu'da ipleri kaptırmak istemezken, İsrail Türkiye'de darbenin gecikmesine anlam veremiyor...

Wikileaks internet sitesinde yayınlanan belgelerde Washington'dan sonra en çok Ankara kaynaklı olanlar yer alıyor. ABD Büyükelçiliği Türkiye ile ilgili 7 bin 918 belge yayınladı. Bu sayı ile Türkiye ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan sonra hakkında en çok belge yayınlanan ülke oldu. Sözkonusu belgeler Türkiye'nin Ortadoğu politikaları için kilit önem taşıdığını ve bazı ülkelerin de bundan büyük rahatsızlık duyduğunu gözler önüne seriyor.

ERDOĞAN İSRAİL'DEN NEFRET EDİYOR'

• ABD'nin eski Ankara Büyükelçisi James Jeffrey, 27 Ekim 2009 tarihli bir belgede, İsrail'in Ankara Büyükelçisi Gaby Levy ile bir görüşmesine değinerek, Türkiye-İsrail ilişkileri hakkında yorumlarda bulunuyor. Jeffrey'e göre, Levy ülkesinin Türkiye ile ikili ilişkilerindeki kötüleşmeyi Başbakan Erdoğan'a bağlıyor. Levy, Erdoğan'ın İsrail'e yönelik sözleri ve tutumunu “köktenci olmasına ve dini açıdan İsrail'den nefret etmesine” bağlayarak, Türk dış politikasında İsrail karşıtı bir yönelim olduğuna dikkat çekiyor.


FÜZE KALKANI DA SIZAN BELGELERDE

• Ankara Büyükelçiliği'nden giden 26 Ocak 2010 tarihli 'gizli' belgede de istihbarat paylaşımından, Ermenistan'a pek çok konu sıralanıyor. Başbakan Erdoğan'ın füze kalkanı projesinin İsrail'i de kapsayacağı konusundaki çekinceleri de yer alıyor. Yazıda başbakan Erdoğan'ın 24 saat sınırların gözetlenmesi için bilgi paylaşımı istediği ve 12 saatlik ortaklığın bundan sonra tam güne çıktığı anlatılıyor. Sarkozy'nin diplomasi danışmanı Jean David Levitte'nin Türkiye'nin asla AB'ye giremeyeceği yönündeki sözleri de belgelerde.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com