"Birçok kişi Simav'ı terk etti"

"Birçok kişi Simav'ı terk etti"
''Simav'daki deprem Başbakanlıkça genel hayata etkili sayılarak binaları zarar gören vatandaşların afetzede kabul edilmesi kararlaştırılmış ama bunun gereği hiçbir şekilde bugüne kadar yerine getirilememiştir''

MHP Kütahya Milletvekili Alim Işık, ''Simav'daki deprem Başbakanlıkça genel hayata etkili sayılarak binaları zarar gören vatandaşların afetzede kabul edilmesi kararlaştırılmış ama bunun gereği hiçbir şekilde bugüne kadar yerine getirilememiştir'' dedi.
     Işık, TBMM Genel Kurulu'nda, gündem dışı söz alarak yaptığı konuşmada, 19 Mayıs'ta meydana gelen deprem sonrası Simav ve çevresindeki Pazarlar, Şaphane, Hisarcık, Gediz ilçelerinde halkın mağduriyetlerinin giderilemediğini savundu.
     Depremin, 12 Haziran'daki Milletvekili Genel Seçimleri öncesi siyasi polemiklere konu olduğunu öne süren Işık, resmi rapora göre, Simav'da yaklaşık 16 bin binada yapılan ön hasar tespit çalışmaları sonunda binaların yüzde 54'ünün hafif, orta ya da ağır hasarlı olduğunun belirlendiğini hatırlattı.
     İlçedeki binaların yarısından fazlasının neredeyse oturulamaz duruma gelmesine neden olan depremin bazı siyasi çevrelerce hafife alındığını iddia eden Işık, şöyle konuştu:
     ''İlçedeki binaların 17 Şubat 2009 tarihinde yaşanmış diğer depremden kalan yorgunluk sonucu çok büyük bir bölümü bugün yeniden yapılmak ya da güçlendirilmek durumunda kalmıştır. İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünün Pamukkale Üniversitesiyle yapmış olduğu protokole istinaden yapılan çalışma sonucu ilçedeki 12 mahallenin tüm binaları gezilmiş ve 1208 daire veya dükkanın ağır hasarlı, 908 daire veya dükkanın da orta hasarlı olduğu sonuca bağlanmıştır. Bu raporla, daha önce binaları orta hasarlı olup da ağır hasara dönüşmüş olan vatandaşlar şu anda ne yapacaklarını bilemez durumda ve şaşkın haldedir.''
    
     -Birçok kişinin Simav'ı terk ettiği iddiası-
    
     Işık, depremin ilçede çok ciddi boyutta bir göçe yol açtığını, binlerce vatandaşın ilçeyi terk ettiğini söyleyerek, kentin altyapısı tamamen çökmesine rağmen Simav Belediyesinin Başbakanlık ve ilgili bakanlıklardan talep ettiği 30 milyon liralık maddi yardım talebinin karşılanmadığını ileri sürdü.
     İlçede birçok esnaf ve sanatkarın iş yapamaz duruma geldiğini ve bazılarının iş yerlerini kapattığını dile getiren Işık, şunları kaydetti:
     ''TOKİ'nin devlet arazileri ve bir kısım şahıs arazilerinde başlattığı inşaatla bu depremi fırsata dönüştüren insanların da olduğu bir gerçektir. Öyle ki, 2008 yılından beri sıkıntılı olarak yapımı devam eden, teslimi gecikmiş 192 konutluk TOKİ evleri, birçok eksiğine ve hatalı imalata rağmen deprem fırsat bilinerek vatandaşlara teslim edilmiş, ancak bugün vatandaşların birçoğu bu evlerde duramaz hale gelmişlerdir. Simav'daki deprem Başbakanlıkça genel hayata etkili sayılarak binaları zarar gören vatandaşların afetzede kabul edilmesi kararlaştırılmış ama bunun gereği hiçbir şekilde bugüne kadar yerine getirilememiştir. Maliye Bakanlığı, 1 Kasım 2011 tarihine kadar vergileri ertelemiş ama 1 Kasım'dan sonra ne olacağı belirsizdir. Bu insanlar vergileri çift mi ödeyecek, faizli mi ödeyecek, hangi sürede diğer aylara yayacak, bu belirsizdir ve vatandaş çok sıkıntılıdır. Tarım Kredi Kooperatiflerine olan çiftçi borçları ödenemediği için birçok çiftçi şu anda kaçak ya da icralık durumdadır. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından gençlerimizin öğretmen olarak atanacağına yönelik kayıtlar karşılıksız kalmıştır ve bu gençler bugün işsizdir.''

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com