Birgül Ayman Güler'den AKP'ye sert sözler!

Birgül Ayman Güler'den AKP'ye sert sözler!
CHP İzmir Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Birgül Ayman Güler iktidara sert sözlerle yüklendi.

Baba ocağı İzmir'in Bergama İlçesi'nde uzun araç konvoyu ve coşkulu kalabalık tarafından karşılanan Birgül Ayman Güler, CHP İlçe Başkanlığı'na geldi.  Güler "AKP kendi vekillerinin haberdar olmadığı, siyasal birliğimizi ve ulusal bütünlüğümüzü parçalayacak politikalar yürütmektedir. Bu çalışmaları da BDP ile ortaklaşa götürmektedirler" iddiasında bulundu.

ANADOLU SORUYOR

Bugün her etnik kökenden, çok değişik kültürden oluşan ve siyasal birliği sağlamış ulus çatısının çökertilmeye çalışıldığını öne süren Güler, "Sayın Başbakan çıkmış Türk milliyetçiliğini ayaklarımız altına aldık diyor. Fakat Karadenizli, Egeli ya da İç Anadolulu vatandaşlarımız 'ne diyorsun sen' diye soruyor" dedi. Her bir etnik kökenin herkes için şeref olduğunu vurgulayan Güler, "Hepimizin farklı kökeni vardır ve hepimiz de bununla gurur duyarız. Bugün Anadolu'da bu kadar çeşit etnik köken, bunca yıldır geleneğini, kültürünü varlığını koruyabilmişse ulusal birliğimiz sayesinde korumuştur. Bu birliği sağlayan, Türk Ulusu çatısı altında bir araya gelen, hepimizi işe alırken, tedavi olurken ya da mahkemede adalet beklerken hiç kimsenin kökenine, dinine, kültürüne bakmaksızın herkesi sadece yurttaş olduğu için değerlendiren ulusal vatandaşlıktır" dedi.

KENDİ SEÇMENİ RAZI GELMEZ

 Yeni Anayasa çalışmalarının bu şekilde ilerlemesi dahilinde sürecin Türkiye'ye bir yararı olmayacağını belirten Güler, "Halkın çalışmalardan haberi yok, AKP milletvekillerinin dahi o Anayasa'ya ne yazıldığından haberi yok. Anayasa'da yapılacak değişikliklerden hiç kimsenin haberi yok" dedi. Anayasa'daki en önemli değişiklik Türk Vatandaşı kavramını silinmesi olduğunu belirten Güler, "Bundan sonra biz Türk vatandaşı olamayacakmışız, Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlığı diye bir şeyden söz ediyorlar. Yani Türk Ulusu kalmıyor, Türk adını Anayasa'dan siliyorlar. 'Canım istedi, ben Türk sözcüğünü siliyorum' diyemezsin. Herkesten önce bu çalışmalara AKP'ye oy vermiş seçmen razı gelmez. AKP yönetimi kendi seçmeninin bile razı gelmeyeceğini bildiği için bu işi örtülü, gizli bir şekilde yapıyor. Bizler de CHP milletvekilleri olarak Türkiye'nin farklı yerlerine dağılarak AKP'nin Anayasa'da yapmak istediği değişikliği anlatmaya çalışıyoruz" dedi.

BAŞKANLIK-FEDERASYON

Anayasa'da yapılmak istenen ikinci büyük değişikliğin ise federasyona gidilmek istenmesi olduğunu öne süren Güler, "Abdullah Öcalan'la görüşmenin şartı Anayasa. Abdullah Öcalan 'Türk Vatandaşlığı'nı Anayasa'dan siliniz' diyor. Başbakan da bu durumu kabul etmiş durumda. BDP'nin diğer bir talebi federasyon, demokratik özerklik. AKP yönetimi buna da evet demiş görünüyor. Türkçe'nin yanında Kürtçe resmi dil olsun. Buna da evet demiş görünüyorlar. Peki AKP niye bu kadar olmaza evet diyor. Çünkü başbakan devlet başkanlığı sistemi istiyor ve BDP tarafı da bunu kabul etmiş durumda. Yani özetle AKP Türk lafını silecek, BDP'lilerin desteğini alacak ve başkanlık sistemini getirecek. Biz bu anlaşmayı gayrı meşru görüyoruz, kabul edilmez görüyoruz. Anayasa'dan bu saydıklarımızla birlikte Atatürk Milliyetçiliği, Atatürk İlke ve Devrimleri siliniyor. Yeni Anayasa süreci ver bana başkanlık sistemini, al sana Türk'ü sildim, al sana federasyon noktasına gelmiştir" iddiasında bulundu. (BCK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com