BirGün'den muhalif aylık dergi Redaksiyon

BirGün'den muhalif aylık dergi Redaksiyon
BirGün Kitap Yayıncılık tarafından, REDAKSİYON isimiyle aylık yayınlanacak bir dergi çıkıyor.

"Ve tarih yürümeye başladı" cümlesiyle  yayın hayatına atılan REDAKSİYON'un ilk sayısında yazılarına yer verilen yazarlar ve haberler şunlar:

DenemeÇıkarken, ve tarih yürümeye başladı
Chavez: 21. yüzyılı Aydınlatan Devrimci- James Petras
Emperyalizm ve Bağımlılık - Korkut Boratav
Ortadoğu Üzerine Tartışmalar- Faik Bulut
Sınıfın Özgüveni Artıyor -Gamze Yücesan Özdemir
Çelişkilere Övgü- Önder İşleyen
Deba İşçileri: Şimdi Her Şey Yeniden Başlıyor
İnşaat İşçileri Derneği: Yapıcılar Yapı Kuruyor
Farabi İşçileri: Taşeronluğa Karşı Direniş
İspanya ve Yunanistan'da Direnenlerin Mücadelesi
İliklerine Kadar Ankara- Funda Şenol Cantek
Ankara'da Bir Çınar AST- Mahir İpek
Müzik ve Direniş- Selçuk Özbek
Ters-Yüz Edilenler

Ve tarih yürümeye başladı....

Tarihin, hareketsiz kaldığı bir dönemden geçtik. Biz buna 'lanetli yıllar' diyoruz. Hakikaten de renklerin silikleştiği, umutların solduğu bir dönemdi. Öyle neşesi de kalmamış ne reddetmenin ne de direnmenin. Biraz zorakiydi sanki herşey! Tarihin tekeri durmuştu bir kez ve kimse onu harekete geçirecek gücü de kensinde bulamıyordu! Bu yöndeki inancın umut zeminlerinin yoksunluğunda kuru kaldığı ve kendi içine kapandığı da bir gerçekti!

O yüzden bu çağın şiiri de tarihin hareket halindeki bir dönemine özlemle dolu ama gelecekten umudunu kesmiş melankolik bir tondaydı. Ne de çok eskidenle başlayan cümleler kuruldu bir bilseniz!

Ama her şeye rağmen yeniden devrim arayaşında olanların gücü olmasıydı tarih de bugünkü neşeli ve coşkun akışına doğru ilerleyemezdi! Ve tarih olmasıydı, tarihimiz olmasıydı bugün de tarih harekete geçecek gücü kendisinde bulamazdı!

Tarih şimdi, kapitalizmin büyük krizi ile kırıldığı yerden değil sokakları kuşatanların sesinin yükseldiği yerden yürümeye başlıyor! Emekçilerin ve ezilenlerin yeniden özneleştiği bu durak, yeni bir ilerleminin de başlangıç noktasını oluşturuyor.

Redaksiyon, işte bu yeni coşkunun içine doğdu! Refleks dergisiyle başladığımız serüvenimize Murathan Mungan'ın 'çağ çöküyor, çığ düşüyor' sözleriye virgül koymuştuk. Şimdi, kaldığımız yerden devam ediyoruz...

Korkut Boratav, bir söyleşisinde bu dönemi 'sağa salınım sona erdi, sola salınım başlıyor' sözleriyle tanımlıyordu. Oğuzhan Müftüoğlu ise, 'toplumsal dinamiklerin sınıf mücadelesi dışındaki mecralara kaydığı bir dönemin de sonunun gelmekte olduğunu gösteriyor. Dolayısıyla bu krizin bir bakıma tarihin sonu tezlerinin de sonu olduğunu' ifade ediyordu.

Biz de buna, tarih yürümeye başladı, dedik ve bunu denize koşan kaplumbağların ilerleyişine benzettik!

Deniz kaplumbağaları yumurtadan çıkar çıkmaz denize yürürler. Yeni doğumun denizle buluşma arzusudur bu. Harekete geçen binlerce kaplumbağalar birlikte yürümeye başlar. Hepsi denize ulaşmak için yola koyulur! Mesele denize ulaşmak için yürümektir. Bu bize insanın kendi hayatının sınırlarını aşabilen mücadelesini anlatır.

21. yüzyılın sosyalizmi kapitalizmin bugünkü yaşadığına benzer kırılıp bükülmeleriyle birlikte ilerleyen 'yeni dünya düzenine' karşı mücadeleler içerisinde şekillenecekse, denize doğru yürüyüş tarihsel ilerleyişi bu doğrultuda redakte ederek bunun kurucusu olacaktır.

Redaksiyon bu anlamda, tarihin akışını düzeltmeye yönelen bir iradenin ve bunu mümkün kılacak bir eylemciliğin ifadesi olarak yayın hayatına başlıyor.Ve tarih yürümeye başladı.... (AAK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com