'Biri anıyor' deyip geçmeyin

'Biri anıyor' deyip geçmeyin
Uzmanlar, kulak çınlamasının basite alınmaması gerektiğini belirterek, "Eğer kişide sık sık kulak çınlaması meydana geliyorsa, mutlaka bir hekime başvurulması gerekir" dedi.

Uzmanlar, kulak çınlamasının basite alınmaması gerektiğini belirterek, 'Eğer kişide sık sık kulak çınlaması meydana geliyorsa, mutlaka bir hekime başvurulması gerekir' dedi.
Uzmanlar, kulak çınlamasının özellikle hasta tarafından daha önce olmayan herhangi bir sesin algılanma olayına verilen isim olduğunu kaydetti.
Kulak çınlaması sadece hasta tarafından duyulan bir ses olduğunu, bazen de kişinin yanında bulunanlar tarafından da duyulabileceğini ifade eden uzmanlar, 'Biz bu olaya tıp dilinde objektif kulak çınlaması diyoruz. kulak çınlaması en ufak bir kulak kirlenmesinden olabileceği gibi, beyin içerisinde iç kulağa yakın bir yerde, bir tümör tarafından da oluşabilir. Bu yüzden kulak çınlamasını basite almamak gerekir. Eğer tümör olayını aklımıza getirirsek, olayı daha ciddi şekilde değerlendirmek gerekir' dedi.
'HASTALIK DAHA ÇOK İLERİ YAŞLARDA GÖRÜLÜYOR'
Uzmanlar, kulak çınlamasının genellikle ileri yaşlarda görüldüğünü belirtti. Bu hastalarda tansiyon yüksekliği ya da şeker hastalığı gibi birtakım hastalıklardan meydana geldiğini de sözlerine ekleyen uzmanlar, 'Kulak çınlaması kulağa giden damarları etkileyerek kulağın beslenmesinin bozması ve buradaki hücrelerde birtakım anormal durumlara yol açması sebebiyle oluşuyor. Kulak çınlaması şikayetiyle gelen hastalarda bazen aciliyet arz etmektedir. Bunun sebebi olarak özellikle kulak çınlaması ile birlikte baş dönmesi gibi şikayetler var ise o zaman hastanın aciliyeti olmaktadır. Bu gibi durumlarda hastaya hemen müdahale etmek gerekir' diye konuştu.
'KULAĞINIZ SÜREKLİ ÇINLIYORSA MUTLAKA BİR BEYİN MR ÇEKTİRİN'
Uzmanlar, kulakta çınlama ve işitme kaybı olması durumunda tümör olayından şüphelenebileceğini kaydetti. Hastanın işitme testini yaptıktan sonra beyin MR'nı çektiklerini de ifade eden uzmanlar, 'Yapılan testlerden sonra eğer tümör varsa, bunun gerekli tedavisini gerçekleştiriyoruz. Kulak çınlama olayında tümör olabilme ihtimali az. Tümör oluşabilmesi için hastanın aylarca kulak çınlaması şikayeti olması gerekir. Kulak çınlama şikayeti bulunan hastalar bir kulak burun boğaz hekimine başvurarak gerekli testleri yaptırması gerekir' şeklinde konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com