Biri Bizi 'Gaga'lıyor!

Biri Bizi 'Gaga'lıyor!
Skandal yazışmaları Lady Gaga CD'si içinde indiren Er Manning'in senaryosu kimseyi ikna edemedi. ABD'li bir asker 'Irak'taki bilgisayarlara girmek imkansız' dedi..

Smartlink reklam kodları için olmalı! F.M. Wikileaks adlı internet sitesinden yayımlanan belgeler, diplomatik deprem yarattı. Çünkü 251 bin belgenin arasında, ülkelerden liderlere, first lady'lerden yasak aşklara kadar herşey vardı. Tam da bu noktada herkes şu soruya odaklandı: Julian Assange'ın sahibi olduğu siteden yayınlanan belgeler kim tarafından sızdırıldı. İddiaya göre belgeleri sızdıran kişi Er Bradley Manning'di (24). 2007 yılında Bağdat'ta görev yapan Manning, sadece askerlerin kullandığı bilgisayar ağı olan Siprnet sitesine üyeydi. ABD'nin Irak'taki karanlık yüzünü öğrenen Manning, bir gün tam 3 milyon gizli belgeyi indirdi. Belgeleri de ünlü şarkıcı Lady Gaga'nın CD'si içinde "gerekli yerlere" iletti. Peki ABD gibi bir ülkenin gizli belgelerini indirmek bu kadar kolay mıydı? İşte bu soruya yanıt 19 ay boyunca Irak'ta görev yapan bir askerden geldi. Adını açıklamak istemeyen asker, "Irak'taki bilgisayarlar çok güvenli. Hiçbirinin USB girişi ve CD'si yok. O nedenle Manning'in bu bilgileri Lady Gaga ile çıkardığı söylentileri komik. O seçilmiş biri" dedi. "Sızıntının" ortaya çıkmasının ardından Manning tutuklandı. Peki 7 aydır hücrede tutulan ve 52 yıl hapisle yargılanan Manning, nasıl yakalandı? Bu sorunun yanıtı ise Adrian Lamo (29) adlı bilgisayar korsanında gizliydi. Lamo "tesadüfen" Twitter adlı sosyal paylaşım ağında Manning ile tanıştı. Manning, bütün belgeleri Lamo'ya anlattı.

FEDERAL BÜRO BİLİYOR
Belgeleri öğrenen Lamo, Amerikan Federal Araştırma Bürosu FBI'ı aradı ve Manning'i ihbar etti. Bu olayların meydana geldiği tarih ise Mayıs 2010'undu. Yani FBI'ın belgelerden haberi vardı. Ve gelişmeleri ilk olarak Wired isimli derginin yazarlarından biri olan Kevin Poulsen haber yaptı. Aslında Kevin Poulsen, Adrian Lamo ve Julian Assange'ın tanışmaları çok eskiye dayanıyordu. Üçü de "hacker" kökenli olan sıkı dostlar 1990'lı yıllarda birçok organizasyonu birlikte çökertti. Poulsen ve Lamo, 2 kez tutuklandı. FBI da son çare olarak bu kişileri kendi bünyesinde kullanmaya karar verdi. Poulsen ve Lamo, şu anda da hala FBI'ya çalışıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com