"Birileri PKK üzerinden köşe kapmaca mı oynuyor"

"Birileri PKK üzerinden köşe kapmaca mı oynuyor"
Odatv davası kapsamında 471 gün tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakılan gazeteci Müyesser Yıldız, Başbakan Erdoğan'ın Leyla Zana ile buluşmasını "PKK temsilcilerinin bir kısmını yanına çekme çabası" olarak değerlendirdi.
Gazeteci Müyesser Yıldız, "Son Tahliye ve Güç Savaşı" başlıklı bir yazı kaleme aldı. KCK davasının sembol ismi haline gelen, örgüt yöneticiliğiyle suçlanan ve 22.5 yıl hapsi istenen Prof. Büşra Ersanlı ile 16 arkadaşının "mevcut delil durumu ve tutuklu kaldıkları süre göz önüne alınarak" tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edildiklerini aımsatan Yıldız, "Ne kadar şanslılar!.. Yazar Ergun Poyraz ve Hikmet Çiçek'in tutukluluğu 5 yılı doldurdu. Mustafa Balbay, Tuncay Özkan, Doğu Perinçek ve onlarca isim 4 yılı tamamladı. Soner Yalçın, Barış'lar, Hanefi Avcı, Yalçın Küçük'ün tutuklulukları 2 yıla yaklaştı. En yeni tutuklu Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ ile ağır hasta Ergin Saygun 7 aydır Silivri'de. Ve hala istisnasız hepsinin 'delilleri karartma, kaçma ihtimalinden' söz ediliyor" dedi.
 
İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'in, Ersanlı'nın "Halk Nasıl Ayaklandırılır?" başlıklı dersler verdiğini açıklayıp: "Otuz bin profesör var. Bini tutuklansa haydi neyse; ama bir kişi için koparılan kıyamet de ne?" şeklinde tepki göstermekle kalmadığını, işi eski eniştesinin Doğu Perinçek olduğunu hatırlatmaya kadar vardırdığını söyleyen Yıldız, yazısında şunları kaydetti:
 
Ama birkaç gün önce Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ersanlı'nın terörist olduğuna inanmadığını açıkladı. Konuşmasından KCK iddianamesinin detaylarına vakıf olduğu, konuyu uzun zamandır Adalet Bakanı ile görüştüğü anlaşılıyordu. Büşra Hanım'a selam göndermeyi de ihmal etmedi. Ne mutlu!.. Bizlere ilişkin iddianameleri değil bir bakan, çoğu gazeteci bile okumadı. Bırakın okumayı, daha iddianame çıkmadan hep bir ağızdan 'teröristler' diye tempo tuttular.
 
Yanlış anlaşılmasın, 'Ergenekon' ile KCK davaları arasında bir kıyaslamayı zûl addederim!..
 
Başbakan Erdoğan'a yakın İçişleri ve Gül'e yakın Dışişleri Bakanları arasındaki bu uçurum gibi farka dikkat çekmemin sebebi çok farklı bir kuşku. Başbakan Erdoğan'ın Leyla Zana ile buluşması, anlaşıldığı kadarıyla PKK temsilcilerinin bir kısmını yanına çekme çabası. Tam bunun üstüne, 'Ergenekon' sanıklarına -tabir-i caizse- zırnık koklatmayan ÖYM'lerden Ersanlı ve arkadaşları için tahliye kararı çıkması. Birilerinin "devlet içinde devlet olma" savaşlarında PKK üzerinden yeni bir köşe kapmaca mı oynanıyor nedir?  (EAK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com