BİRLİKTE KUTLADIK...

BİRLİKTE KUTLADIK...
Kütahya'da Hıdırellez, kentin Anadolu Selçuklu devletince fethinin 937. yıldönümüyle birlikte kutlandı.

Kütahya'da Hıdırellez, kentin Anadolu Selçuklu devletince fethinin 937. yıldönümüyle birlikte kutlandı.

Kütahya Kalesi'nde, belediye ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından düzenlenen etkinlikte konuşan İl Kültür ve Turizm Müdürü Zülkarni Yeldemez, Kütahya'nın 1074 yılında Anadolu Selçuklu Devleti Hükümdarı Kutalmışoğlu Süleyman Şah tarafından bir Hıdırellez günü fethedilerek Türklerin eline geçtiğini söyledi.
1097'de Haçlıların istilasına uğrayan kentin, 1230'da 1. Alaattin Keykubat döneminde İmadeddin Hazer Dinari tarafından yeniden fethedilip Anadolu Selçuklu devleti egemenliğine girerek edebi Türk yurdu olduğunu hatırlatan Yeldemez, Germiyanoğulları Beyliği'nin başkenti Kütahya'nın, Germiyan Beyi 2. Yakup'un 1429'da ölümünün ardından Osmanlı Devleti'ne katıldığını hatırlattı.
Germiyanoğulları Beyliği'nin 130 yıl, Osmanlılar döneminde Anadolu Beylerbeyliği'nin 400 yıl başkenti olan Kütahya'nın bir tarih, kültür ve sanat kenti olduğunu ifade eden Yeldemez, ''Kütahya, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan sonra vilayet yapılmıştır ve kentin fethi 937 yıldır kutlanmaktadır'' dedi.
Yeldemez, Anadolu'da yüzyıllardır kutlanan Hıdırellez'in, Türk milletini birbirine kaynaştıran günlerden biri olduğuna işaret ederek, böyle günlerin birlik, beraberlik, dayanışma, yardımlaşma, sevgi ve kardeşlik duygularını artırdığına dikkati çekti.
Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği etkinlikte, işitme engelli öğrenciler tarafından halk oyunları gösterisi sunuldu.
Vali Yardımcısı Mustafa İngenç, Belediye Başkan Yardımcısı Halil Toklu, Gençlik ve Spor İl Müdürü Sadık Ölçen, bazı daire müdürleri, belediye meclisi üyeleri ve vatandaşların katıldığı etkinlik, mahalli sanatçı Zeynel Sağ tarafından verilen konser ve belediyece 5 bin kişiye nohutlu pilav, ayran, helva ikram edilmesiyle sona erdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com