Bisiklet ölümleri dursun!

Bisiklet ölümleri dursun!
Tüm bisikletliler 'Ölümler Dursun' dedi.

İstanbul'da trafik şartları herkesin malumu, bir de bu ortamda bisiklet sürmeye çalışmak tam bir çile oluyor. Yaz ayların gelmesiyle daha da artan artan bisikletli ölümleri ve bisiklet sürücülerinin yaşadığı sıkıntılar dün bir eylemle dile getirildi.

Hem Anadolu hem de Avrupa yakası sahilindeki bisiklet yolları üzerinde özellikle yaz aylarında yaşanan araç ve mangal işgali sebebiyle "sözde bisiklet yolları" üzerinde doğru dürüst bisiklet süremeyen bine yakın bisikletsever Kadıköy Caddebostan'da buluştu. Yürüyüşe bisikletleriyle gelen katılımcılar yakın zamanda bir arabanın çarpmasıyla ölen Zihni Şahin'in kaza yaptığı Dragos'a kadar bisikletlerini sürdüler.

Sosyal medya üzerinden örgütlenen sayıları bini aşkın bisikletli, can güvenliklerinin olmamasına ve başta İBB ve polis olmak üzere yetkililerin vurdumduymazlığına tepkili. Şimdiye kadar yapılan en büyük bisikletli eylemi olduğunu söyleyen bisikletlilere yol boyunca birçok araçtan da destek geldi.

Bazıları yürüyerek bazıları pedallarına basarak ilerleyen grup Zihni Şahin'in hayatını kaybettiği yere geldiğinde onları Zihni Şahin'in ailesi karşıladı. Şahin'in anısına "hayalet bisiklet" zincire bağlandı anahtarı da ablasına verildi. Dünya genelinde bisikletli ölümlerine vurgu yapmak üzere, bisikletlinin yaşamını yitirdiği yere beyaza boyanmış bir bisikletin zincirlenmesine "Hayalet Bisiklet" deniliyor. Burada yapılan basın açıklamasından sonra grup dönüş yoluna geçti.

MAGANDA SÜRPRİZİ

Dönüş için hareket eden grup tam da protesto ettikleri bir olayla bir kez daha karşılaştı. Dakikalarca bisikletlilere çok yakın mesafeden sürerek rahatsız eden bir sürücü, son olarak bisikletlilerin üzerine direksiyonu kırarak neredeyse bir kazaya sebebiyet veriyordu.   Aracı yakalayan bisikletliler ise sürücüden hesap sordu. Polisin korumasıyla arabaya tekrar bindirilen sürücünün saldırgan tavırlarını sürdürmesi üzerine bisiklet kullanıcıları büyük tepki gösterdi. (MRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com