Bismil'de YSK Protestosu: 1 Ölü

Bismil'de YSK Protestosu: 1 Ölü
Diyarbakır'da yine olaylar çıktı. YSK'yı protesto eden grubun gösterisinde 1 kişi öldü, 2 kişi yaralandı...

Diyarbakır'ın Bismil İlçesi'nde, BDP'nin desteklediği adaylardan bazılarının Yüksek Seçim Kurulu'nca veto kararını protesto eden grubun gösterisinde olay çıktı, 1 kişi öldü, 2 kişi yaralandı.

Olay öğleden sonra İstasyon Meydanı'nda BDP binası önünde toplanan grup gösteri yapmak istedi. Yürüyüşe geçen gruba polis müdahale etti. Ortalık savaş alanına dönerken açılan ateşle henüz kimliği belirlenemeyen 1 kişi öldü, 2 kişi yaralandı.

HAKKARİ'DE, YSK'NIN İPTAL KARARINI PROTESTO
Hakkari'de, Yüksek Seçim Kurulunun bazı bağımsız milletvekili adaylarının adaylıklarını iptal kararını protesto eden bir grup, polise taş, molotofkokteyli ve havai fişeklerle saldırdı.

YSK'nın iptal kararını protesto etmek iddiasıyla toplanan yüzleri maskeli bir grup, Cumhuriyet Caddesi'ndeki banka şubesine molotofkokteyli attı.

Daha sonra AK Parti il binasına doğru yürüyüşe geçen ve caddede güvenlik önlemi alan polise taş, molotofkokteyli ve havai fişeklerle saldıran gruba, biber gazı ve basınçlı suyla müdahale edildi.

Ara sokaklara dağılan bazı göstericilerin BDP tarafından kurulan demokratik çözüm çadırına saklanması üzerine çadıra müdahalede bulunan polis, çok sayıda göstericiyi gözaltına aldı. Kentin çeşitli noktalarında devam eden olaylar nedeniyle esnaf kepenk kapattı.

ÇUKURCA
Öte yandan, Çukurca ilçesinde dün başlayan ve bugün de devam eden olaylar sırasında İlçe Emniyet Amirliğine ait çay bahçesi maskeli gruplar tarafından kundaklandı.

MERSİN'DE PKK SLOGANLARI
Mersin'de, Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK), 12 bağımsız milletvekili adayını veto etmesini protesto eden bir grubun Türk bayrağının asılı olduğu bir işyerine saldırması, gerginlik yarattı.

Çankaya Mahallesi'ndeki BDP il binası önünde toplanan yaklaşık 3 bin kişi, 'Biji serok Apo', 'Havada karada Apocular her yerde', 'Mersin Apo'nun kalesidir', ' Çukurova ovası, Apocular yuvası', ' PKK halktır, halk burada', 'Baskılar bizi yıldıramaz' sloganları attı. Zaman, zaman oturma eylemi de yapan göstericiler, BDP İl Başkanı Cihan Yılmaz, bağımsız milletvekili adayı Ertuğrul Kürkçü ve Akdeniz Belediye Başkanı BDP'li M. Fazıl Türk, Mersin Barosu Başkanı Hülki Özel ile birlikte kol kola girerek yürüyüşe geçti. Binlerce kişinin yürümesi üzerine kentin ana caddeleri araç trafiğine kapatıldı. Sloganlar atarak Atatürk Caddesi'ne gelen kalabalık adına bir konuşma yapan İl Başkanı Cihan Yılmaz, Kürt halkı üzerinde oynanan antidemokratik ve faşist uygulamaların YSK'nın siyasi kararıyla bir kez daha açığa çıktığını ileri sürerek, "Kürt halkı bunu kabul etmeyeceğini, demokratik, meşru yöntemleri kullanarak her türlü eylemselliği geliştireceğini burada göstermiştir. Bundan dolayı halkımıza teşekkür ediyorum. Unutulmamalıdır ki, zulümün istikrarı yoktur. Bu zulüm bertaraf edilinceye kadar, bu antidemokratik seçim uygulamaları bertaraf edilinceye kadar direnişlerimiz her gün devam edecektir" dedi.

BAYRAĞA SALDIRI GİRİŞİMİ
Konuşmanın ardından kalabalık, Sakarya Caddesi'ni takip ederek Burhan Felek Caddesi'ne çıktı. Protestocular caddede ilerlerken bir grup Türk bayrağının asılı olduğu bir markete saldırdı. Markette bulunan Türk bayrağını almaya çalışan grup, camlarını kırdı. Adını açıklamayan işyeri sahibi, protestocuların indirdiği bayrağı geri alarak işyerine astı. Bazı partililer ise işyerine saldıranları engellemeye çalışması dikkat çekti.

Olaylar büyümeden önlenirken protestocular, Metropol Miting Alanı yakında grevde olan sağlık çalışanlarının düzenlediği Sağlık Şöleni'nin yapıldığı alana geldi. Burada seçim minibüsünün üzerine çıkan Ertuğrul Kürkçü, sağlıkçıları selamladı. Daha sonra protestocular buradan da yürüyüşe devam ederek Gazi Mustafa Kemal Bulvarı'na geçti.

POLİS ATILAN TAŞTAN YARALANDI
Protestocular bulvar üzerinde görev alan Çevik Kuvvet ekibine de taşla saldırdı. Atılan taşlardan biri başına isabet eden bir polis memuru kısa süreli baygınlık geçirdi. Polis, arkadaşları tarafından yapılan müdahale sonucunda kendine geldi. Protestocular daha sonra Demirtaş Mahallesi'nde bulunan BDP Toroslar İlçe binasına kadar yürüdükten sonra dağıldı.

OLAYLAR ÇIKTI, SİLOPİ'DE 1 ÇOCUK YARALANDI
Şırnak'ın Silopi İlçesi'nde izinsiz gösteri yapan göstericiler polisle çatıştı. Cudi Mahallesi'nde gösteri yapan grup, önlem alan polise taş ve molotof kokteyli ile saldırdı. Polis grubu dağıtmak için tazyikli su ve gaz bombası ile müdahale etti. Yaşanan olaylar sırasında bakkala gitmek üzere evinden çıkan 9 yaşındaki Zeliha Kesik adlı kız çocuğu, karnına isabet gaz bombası nedeniyle yaralandı. Silopi Devlet Hastanesi'ne götürülürek, Kesik'in iç kanama geçirdiği belirtildi. Kesik'in tedavisine hastanede devam edilirken, Cudi Mahallesi'ndeki olaylar sürüyor.

NUSAYBİN'DE YOLLARI KAPATTILAR
Mardin'in Nusaybin İlçesi'nde Hüseyin Önder Caddesi, Şirin Bulvarı ve Demiryolu üzerinde toplanan göstericiler, ateşler yakarak yolları barikatlarla kapattı. Göstericiler polisa taş ve havai fişekler atarken, polis göstericileri gaz bombası ile müdahalede bulundu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com