Bitkisel atık yağların toplanmasında hedefe ulaşıldı

Bitkisel atık yağların toplanmasında hedefe ulaşıldı
Eskişehir Tepebaşı Belediyesi'nin bir süre öne başlattığı "Bitkisel Atık Yağların Geri Kazanımı Uygulaması'nda" bir yılda hedeflenen rakama 6 ayda ulaşıldığı bildirildi.

Eskişehir Tepebaşı Belediyesi'nin bir süre öne başlattığı 'Bitkisel Atık Yağların Geri Kazanımı Uygulaması'nda' bir yılda hedeflenen rakama 6 ayda ulaşıldığı bildirildi.
Tepebaşı Belediyesi'nden yapılan açıklamada, sorumluluk bölgesinde bulunan lokantalar, oteller, yemekhaneler, eğlence yerleri, sanayi mutfakları, hazır yemek üretimi yapan firmalar ve diğer atık yağ üreten işletmelerde gerekli denetimler yapılarak, bu konuda Haziran 2011 sonu itibariyle 295 işletmenin bilgilendirildiği belirtilerek, ' 213 işletmenin bitkisel atık ürettiği tespit edilmiş ve bu işletmelerin sözleşme yapması sağlanarak sisteme dahil edilmiştir. Konutlardan bitkisel atık yağların toplanması ile ilgili Hoşnudiye mahallesiyle başlayan bilgilendirme çalışmalarını takiben 14 mahalle (Batıkent, Uluönder, Cumhuriye, Mustafa Kemal Paşa, İhsaniye, Hacı Ali Bey, Hacı Seyit, Hayriye, Mamure, Işıklar, Yeni, Şeker, Bahçelievler, Yenibağlar mahalleleri) profesyonel ekiplerce bilgilendirilerek, toplamda 42 bin 161 konuta ulaşılmıştır. Muhtarlıklarda, belde evlerinde, okullarda ve çeşitli kuruluşlarda 42 toplama noktası oluşturulmuştur. Böylelikle evlerinde bitkisel atık yağlarını biriktiren vatandaşlar, oluşturulan toplama noktalarına bitkisel atık yağlarını teslim edebilmektedir. Çevremiz için büyük bir tehlike unsuru olan bitkisel atık yağlar konusunda işletme ve mahallelerde yapılan bilgilendirme çalışmalarından alınan geri dönütler her geçen gün artmaktadır. Vatandaşların konuyla ilgili daha bilinçli ve duyarlı davranmaları ile 2010 yılında bir yılda toplanan 33 ton bitkisel atık yağ rakamına 2011 yılının ilk altı ayında ulaşılmıştır. Yani 2010 yılında bir yılda toplanan bitkisel atık yağ miktarı, 2011 yılının ilk 6 ayında toplanmıştır. Bitkisel atık yağların çevre ile uyumlu yönetiminin sağlanması ve geri kazanımı ile ilgili gösterilen duyarlılığa belediyemiz olarak teşekkür ederiz' denildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com