Bitkisel ürünler, bilimsel yöntemle hizmete sunulacak

Bitkisel ürünler, bilimsel yöntemle hizmete sunulacak
Akdeniz Üniversitesi bünyesinde açılan NATURMED Bitkisel Gıda Takviyeleri ve Kozmetik İmalat Fabrikası'nda bitkisel ürünler işlenecek

ANTALYA (AA) - Akdeniz Üniversitesi bünyesinde, bilimsel yöntemlerle bitkisel gıda takviyesi ve kozmetik alanında üretim yapacak imalat fabrikası açıldı.

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe, Teknokent içinde hizmete giren NATURMED Bitkisel Gıda Takviyeleri ve Kozmetik İmalat Fabrikası'nın açılışı düzenlenen törende yaptığı konuşmada, fabrikada önleyici tedbir ve destekleyici tedavi alanında kullanılmak üzere çalışmalar yapılacağını söyledi. 

Dünyanın birçok ülkesindeki insanlara ulaşabilecek bilimsel çalışmaların yapılacağını anlatan Kurtcephe, "Yapılacak çalışmalar insanların karşılaştığı sorunları çözmede ve tedavi yollarını bulmada yardımcı olacaktır. Burada bilim için yola çıkılmış, idealleri uğruna çalışmalar yapılmış eserleri göreceğiz" diye konuştu.

NATURMED Bitkisel Gıda Takviyeleri ve Kozmetik İmalat Fabrikası'nın kurucusu Eczacı Mehmet Çalık da Türkiye'de ilk kez bir üniversite bünyesinde klinik çalışmalarla desteklenen gıda takviyesi ve kozmetik fabrikasının açılışı yapıldığını belirtti. Burada bitkisel tedavinin bilimsel verilere  dayandırılarak uygulanacağını ifade eden Çalık, alanında uzman kişilerin Ar-Ge çalışmalarıyla tedaviye yardımcı ürünleri geliştireceklerini kaydetti. 

Vatandaşlarda bitkisel ilaçlarla ilgili yanlış bir algının var olduğunu savunan Çalık, "Halk içinde art niyetli ve uzman olmayan insanların yapmış olduğu yanlış tanıtımlarla insanların sağlığıyla oynanabiliyor. Konu insan sağlığı olduğu için titiz davranmak durumundayız. Halk arasında bitkisel ilaçların 'hiçbir yan etkisi yoktur' gibi yanlış söylemler var. Böyle bir algı yanlıştır. Unutulmamalıdır ki su bile fazla içildiği zaman yan etki yapmaktadır" diye konuştu.

Bitkiler ne kadar doğal olursa olsun yanlış kullanıldığında insan sağlığına zarar verdiğine işaret eden Çalık, insan sağlığına yararlı bitkisel tedavilerin üretimini yapacaklarını bildirdi. 

Konuşmaların ardından Prof. Dr. Kurtcephe ve davetliler fabrikayı gezdi. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com