Bitkisel yağları 2 kez kullanın

Bitkisel yağları 2 kez kullanın
Uzmanlar özellikle patates gibi kızartmaların yapılması sırasında bitkisel yağların 2'den fazla kullanılmaması gerektiğini konusunda uyarılarda bulundu. Uzmanlar ayrıca lavaboya, çöpe, suya ve toprağa dökülen bitkisel atık yağların su yüzeyini kaplayarak

Uzmanlar özellikle patates gibi kızartmaların yapılması sırasında bitkisel yağların 2'den fazla kullanılmaması gerektiğini konusunda uyarılarda bulundu. Uzmanlar ayrıca lavaboya, çöpe, suya ve toprağa dökülen bitkisel atık yağların su yüzeyini kaplayarak havadan suya oksijen transferini önlediğini ve balıklar ve diğer canlıların ölümüne neden olduğunu belirtti.
Uzmanlar, lokanta, fastfood, yemekhane, hazır yemek fabrikası, otel, motel, hastane, turistik tesis, gıda endüstrisi, askeri tesis gibi ticari işletmelerde ve evlerde bitkisel yağların kullanımı sonucu yaklaşık 300 bin ton kızartmalık atık yağ oluşması sebebiyle atık bitkisel yağların çevreye vereceği zararları en aza indirmek için projeler geliştiriyor. En son geliştirilen 'Siz olmadan biz başaramayız, gelin birlikte koruyalım' projesi ile bitkisel atık yağların deniz, akarsu ve göllere dökülmemesi için çalışmalar başlatıldı.Uzmanlar, özellikle kızartmalarda kullanılan bitkisel yağların 2'den fazla kızartma yapmak için kullanılmaması gerektiğini ifade etti. Uzmanlar, 'Kızartmalık atık yağlarımızı lavaboya, çöpe, suya ve toprağa dökmeyelim. Lisanslı toplayıcılara geri kazanım tesislerine vererek hem çevremizi koruyalım hem de ülke ekonomimize katkıda bulunalım. Ülkemizde her yıl yaklaşık 1,5 milyon ton bitkisel yağ tüketilmektedir. Kızartmalık atık yağlar ekotoksik özellik gösterip, denizlere, göllere ve akarsulara döküldüğünde su yüzeyini kaplayarak havadan suya oksijen transferini önleyerek, balıklar ve diğer canlıların ölümüne neden oluyor. Lavaboya dökülen kullanılmış bitkisel ve hayvansal yağlar evsel atık su kirliliğinin yüzde 25 oranında kaynağını oluşturuyor. Kızartmalık atık yağların lavaboya dökülmesiyle, dren sistemine yapışarak kanalizasyon içindeki atıkların boru cidarına tutunmasına, zamanla borunun daralmasına ve kanalizasyon sisteminin kullanılmaz hale gelmesine sebep olduğunu, tıkanan boruları evlerde ve caddelerde kanalizasyon taşkınlarına neden olarak çevre ve insan sağlığını tehdit ettiğini, kanalizasyon sisteminin ve atık su arıtma tesislerinin bakım, onarım ve işletim maliyetinin arttığını, böcek ve koku sorunlarının meydana geldiğini unutmamak gerekir. Kızartma işletme sırasında oluşan fiziksel ve kimyasal reaksiyonlar ile yağda çok sayıda bozunma ürününün oluştuğunu ve bu maddelerin yağı çevre ve insan sağlığını zararlı hale getirdiğini, sağlığımızı korumak için kızartmalık bitkisel yağın en fazla 2 defa kızartma işleminde kullanılması gerektiğini, kızartma yağı test cihazı ile belirlenen toplam polar madde oranı 25'i aşmış bitkisel yağların atık olarak değerlendirilmesi ve gıda zincirinden çekilmesi gerektiğini, kızartmalık atık yağların canlılar üzerindeki zararlı etkileri sebebiyle yem ve sabun sanayisinde kullanılması yasak olduğunu, kızartmalık atık yağların biyo dizel üretiminde kullanılarak geri kazanımının sağlandığını da bilmek gerekir. Atık yağlardan biyo dizel üretimi ile hem çevrenin korunduğunu hem de atıktan katma değer sağlandığını, kızartmalık atık yağlardan üretilen biyo dizelin, dizel yakıta göre iklim değişikliğine sebep olan sera gazları emisyonunda yüzde 65 ile 92 oranında azatlım sağladığını, kullanılmış kızartmalık yağların önemli bir içme suyu kaynağı olan yer altı sularının kirlenmesine sebep olduğunu biliyor musunuz?' dedi.
KIZATMALIK ATIK YAĞLARIN UYGUN GERİ KAZANIMI İÇİN NELER YAPILMALI?
Uzmanlar, kızartmalık atık yağların diğer atık madde ve çöplerden ayrı olarak biriktirilmesi gerektiği konusunda da uyarılarda bulundu. Uzmanlar, 'Kızartmalık atık yağları lavaboya, çöpe, suya ve toprağa dökülmelidir. Kızartmalık atık yağları diğer atık madde ve çöplerden ayrı olarak biriktirilmelidir. Atık yağların biriktirilmesi için sızdırmaz, iç ve dış yüzeyleri korozyona dayanıklı bidon, konteynır ve tank gibi toplama kapları kullanılmalıdır. Hizmet veren belediye ile kızartmalık atık yağların yönetimi konusunda irtibata geçilmelidir. Belediye yetkilileri kızartmalık atık yağların kim tarafından, nasıl ve ne zaman toplanacağı konusunda gerekli bilgileri toplamak gerekmektedir. Atık haline gelen bitkisel yağların Çevre Bakanlığı'ndan lisans almış kişilerce toplanması, otel, lokanta, fastfood, yemekhane, yemek fabrikaları, turistik tesisler, tatil köyleri ve hastaneler gibi ticari bitkisel atık yağ üreticilerinin kızartmalık atık yağlarını ve yağ tutucularında yağların bu lisanslı firmalarla yıllık sözleşme yaparak teslim edilmesi gerekmektedir. Kızartmalık atık yağ sevkıyatında ulusal atık taşıma formu kullanılmalı ve her taşımadan sonra formların bir kopyasını ilgili valiliğe gönderilmelidir. Çevrede bulunan lokanta, fastfood, yemekhane, hazır yemek fabrikaları, otel, motel, turistik tesis, tatil köyü gibi ticari işletmelerin ürettikleri kızartmalık atık yağların bertarafı için lisanslı bir toplayıcı geri kazanım tesisi ile yaptıkları sözleşmenin, işletmede kolay görünür bir yerde asılı bulunmasına dikkat edilmeli ve sözleşmesi olmayan tesislerle ilgili belediye yetkililerine bildirilmelidir' dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com