Bitlis'te kar yağışı hayatı durma noktasına getirdi

Bitlis'te kar yağışı hayatı durma noktasına getirdi
Bitlis’te, yaklaşık 3 aydır etkili olan yoğun kar yağışı hayatı adeta durma noktasına getirirken, karla mücadele çalışmaları da devam ediyor.

Bitlis'te kapılı olan 343 köy yolu, geceli gündüzlü yapılan çalışmalar sonucu ulaşıma açılmaya çalışıldığı belirtildi.

Bitlis merkez, ilçe ve köyleri bu yıl son 30 yılın en şiddetli kışını yaşarken, kar kalınlığı zaman zaman 2.5 metreyi aştı. Tek katlı evlerin ve araçların adeta kara gömüldüğü Bitlis'te geçtiğimiz hafta içerisinde 343 köy yolu da kardan kapandı. Kar yağışının durmasının ardından kapalı olan köy yollarının açılmasına başlandı. Geceli gündüzlü süren çalışmalar, 68 iş makinesi ve 130 personelle sürdürülüyor. Kar kalınlığının 1.5 metreyi aştığı bölgede çalışmalar da oldukça zorlu geçiyor.

Yürütülen etkili çalışmalar sonucu 330 köy yolu kardan temizlenerek ulaşıma açıldı. Yolu kardan kapalı olan bazı köy yollarında çığ tehlikesini bulunduğu, bu sıkıntıların giderilmesinden sonra bu yollarının da en kasa zamanda açılacağı belirtildi. Yapılan karla mücadele çalışmalarını Bitlis'in Ağaçdere Köyü'nde takip eden İl Özel İdaresi İşletme Müdürü Halil Avkan, zorluklarla geçen karla mücadelenin etkili bir şekilde sürdürdüklerini söyledi.

İl Özel İdaresi İşletme Müdürü Avkan, Bitlis'te 3 bin kilometre yol ağı bulunduğunu ve bu yolarda 2 aydır etkili bir çalışma yaptıklarını anlattı. Avkan, şu ana kadar yaklaşık 17 bin kilometre yolda karla mücadele yaptıklarını, bununda bazı köylere 5-6 defa girmelerinden kaynaklandığını belirterek, "Çok zorlu şartlarda çalışmaktayız. Yolda gelirken aracımızın 2 lastiği de yolda patladı. Arazi yapısı çok sarp. Sıkıntılarımız had safhada. Ama bütün bu olumsuzluklara rağmen arkadaşlarımız sağ olsunlar gece, gündüz demeden çalışıp, kendi ailelerini de bir kenara bırakarak, köylü vatandaşlarımızın hizmetine koştular. Başarılı da olduk. Hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Şunu iddia ediyoruz, bölgede ve Türkiye’de karla mücadelede en iyi illerden birisiyiz" dedi.

Ekiplerin çalışmalarını yerinde gören ve giderken de beraberinde baklava götüren Avkan, ekiplerin artık aile hasreti çekmeye başladıklarını da söyledi. Avkan, ekiplere yapılan bu ziyaretlerin operatörleri mutlu ettiğini belirtirken,İl Özel İdaresinin 25 yıllık dozer operatörü Habip Soyugüzel ise yaptıkları yoğun çalışmalar yüzünden bir aydır evine gidemediğini anlattı. Soyugüzel, "Köy yollarımızı açık tutmak için çalışıyoruz. Bir aydan beridir evime gidemedim. Hep dağda taşta çalışıyoruz. Amacımız bir an önce bütün köy yollarını ulaşıma açmaktır "dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com