Biyogaz ve toprak kaynaklı ısı sistemiyle seracılık

Biyogaz ve toprak kaynaklı ısı sistemiyle seracılık
Kütahya'nın Gediz ilçesinde, biyogaz ve toprak kaynaklı ısı pompası sistemiyle seracılık yapılıyor.İlçeye bağlı Gölcük köyünde çiftçi Nurettin Erdoğan (54) tarafından 15 dönüm arazi üzerinde gerçekleştirilen biyogaz ve toprak kaynaklı ısı pompası

Kütahya'nın Gediz ilçesinde, biyogaz ve toprak kaynaklı ısı pompası sistemiyle seracılık yapılıyor.
İlçeye bağlı Gölcük köyünde çiftçi Nurettin Erdoğan (54) tarafından 15 dönüm arazi üzerinde gerçekleştirilen biyogaz ve toprak kaynaklı ısı pompası sistemi ile seracılık çevredeki tüm çiftçiler ve ziraatçıları hayrete düşürüyor.
Zeki çiftçi Nurettin Erdoğan, İlkokuldan beri hayalinde olan biyogaz alanına yıllarca kafa yorduğunu, azimle uğraşmanın sonunda ise kazandığı zaferin hazzını yaşadığını söyledi.
Biyogaz ve metan gazlar üzerinde yaptığı araştırmalara ilave olarak toprak kaynaklı ısı pompası sistemlerinden enerji elde etmeyi de başaran çiftçi Nurettin Erdoğan, elindeki tüm serveti bu tür işlere yatırdığını, geliştirdiği projelere destek arayışına girerek Gediz Kaymakamlığına başvurduğunu belirtti. 3 yıl önce başladığı hayvan gübresinden biyogaz elde etme ve toprak kaynaklı ısı elde etme sistemlerini kurmanın kendi imkanlarını aştığını ifade eden Nurettin Erdoğan, 2 adet proje için İlçe Kaymakamlığına başvurarak Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından (SYD) 37 bin 500 TL. destek kredisi aldığını, ancak biyogaz üretiminde kullanılmak üzere bir dizi araç gerece ve ürettiği biyogazı depolamak için büyük tanklara ihtiyaç duyduğunu ileri sürdü.
Nurettin Erdoğan, 'Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü Yrd. Doçentlerinden sayın Abdullah Akbulut'un geliştirdiğim projeler için her yönden büyük desteğini gördüm. Abdullah bey öncülüğünde biyogaz sistemleri alanı için 6 metre derinlikte 22 metreküplük, toprak kaynaklı ısıtma sistemleri alanı için 5 metre derinlikte 150 metrekare hafriyat yaptırdım. Toprak tabanına spral şeklinde döşenen bin 500 metrelik termofileke özel ısıtma borularında oluşan sıcak havayı ısı pompası ile bin metrekare kapalı alanda kurduğumuz seraya veriyoruz. Proje masrafları içersinde boğuşmaktan iyice yorulmuş ve vazgeçmek üzereydim. Abdullah beyin önerisi ile kurduğum seradan elde ettiğim gelirle çalışmalara tekrar başladım. Ancak, biyogaz için 2 adet gaz tankı, 1 mikser, 1 kompresör gibi araç gerece ihtiyacım var. Bu eksikler işlerimi önemli ölçüde aksatıyor. Ciddi bir destek bulabilirsem biyogaz ve toprak kaynaklı ısıtma sistemleri ile başta seracılık, konut ısıtması, mutfak yakıtı, otomobil yakıtı hatta elektrik bile üretirim. Yenilenebilir enerji kaynaklarından olan biyogaz ve toprak kaynaklı ısı elde etmenin Jeotermal olmayan bölgelerde çok iyi bir alternatif olacağını düşünüyorum. Yetkililerden bu işe destek vermelerini bekliyorum' dedi.
Dumlupınar Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü Yrd. Doçentlerinden Abdullah Akbulut, tesislerde kurulan biyogaz sistemleri ile atık maddelerden biyogaz elde edildiğini, diğer taraftan yeraltına döşenen özel ısı boruları vasıtasıyla ısıtma ve soğutma sağlandığını söyledi. Bu yöntemlerle meydana gelen ısı sayesinde bölgede seracılığın yaygınlaşmasını planladıklarını belirten Dumlupınar Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümünden Yrd. Doç. Abdullah Akbulut, proje ile seracılığın yanı sıra çeşitli alanlarda ihtiyaç duyulan ısı ve soğutmanın kolay elde edilebileceğini ifade etti.
Benzer uygulama sistemlerinden çok farklı olan projenin Türkiye'de ilk kez Gediz'de uygulamaya sokulduğunu kaydeden Yrd. Doç. Abdullah Akbulut, 'Çiftçimiz Nurettin Erdoğan bey bizimle temas kurduktan sonra azimle geliştirdiği çalışmaları hayretle inceledim. He hangi bir akademik destek görmeden bilimsel çalışmalara paralel gittiğini görünce daha çok şaşırdım. Kendisine severek destek verebileceğimizi söyledik. Belli aralıklarla gelip çalışmalarına yön veriyoruz ama bazı ihtiyaçları bir şekilde karşılanması gerekiyor. Destek verildiği taktirde bölge çiftçilerine her yönden katkı sağlayacak çok ciddi başarılar elde edeceğine inanıyorum' dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com