'Biz değil onlar gitmeli!'

'Biz değil onlar gitmeli!'
Ceylanpınar’lılar Suriyeli sığınmacıların sadece kamplarda ikamet etmesini istiyor.

Suriye’den sıçrayan mermiler nedeniyle korkunun hakim olduğu Ceylanpınar’da vatandaşlar Suriyeli sığınmacıların sadece kamplarda ikamet etmesini istiyor. Halk ‘sığınmacılar kadar kendi güvenlikleri ile de ilgilenilmesini’ istiyor.

Suriye’nin Haseki iline bağlı Rasulayn ilçesinde radikal İslamcı El Nusra cephesi örgütü ile PKK’nın Suriye kolu PYD arasındaki çatışmalar dün aralıklarla devam etti. PYD güçlerinin büyük ölçüde konrolü altına geçen Rasulayn’daki çatışmalarda sınırı aşan kurşunların 1 kişinin ölümüne, 5 kişinin de yaralanmasına neden olduğu Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinde dün tam bir tedirginlik ve korku havası hakimdi. Ceylanpınar’da kaymakamlık dün vatandaşlara zorunlu olmadığı takdirde evden dışarı çıkmamaları ve pencere kenarına yaklaşmamaları yönünde uyarı anonsları yaptı. Ceylanpınar’da birçok esnaf dükkanlarını açmadı, sokaklar neredeyse bomboştu.

Rasulayn’da çatışmaların devam etmesi üzerine sınırda güvenlik önlemleri artırıldı.


‘Çocuklar okula gidemiyor’
 

Akçakale’ye top mermisinin düşmesi, Reyhanlı’da bomba yüklü aracın patlaması, son olarak sınırın ötesinde çatışmaların şiddetlenmesi Ceylanpınar’da korku ve huzursuzluğu iyice tırmandırmış durumda. Vatandaşlar, Suriyeli sığınmacıların yalnızca kamplarda ikamet etmesini talep ederken sınır güvenliğinin artırılması gerektiği görüşünde. 

Rasulayn’daki çatışmanın etkilerinin Ceylanpınar’a da sıçramasından sonra sınırdaki güvenlik tedbirlerinin artırıldığı ilçede önceki gün koluna isabet eden bir kurşunla yaralanan Cumhuriyet Mahallesi muhtarı Nezir Atilla, çatışmalardan dolayı can güvenliklerinin kalmadığını belirtti. Savaşın bitmesini ve Suriyelilerin evlerine dönmelerini isteyen Atilla, “Bizim mahallede kurşun isabet etmeyen ev yok. Her evin duvarında iki üç tane kurşun izi. Her an ölüm korkusuyla yaşıyoruz. Huzurumuz hiç kalmadı. Burası bizim memleketimiz biz bir yere gidemeyiz. Çocuklarım 1 senedir doğru düzgün okula gidemiyor. Korkudan psikolojileri bozuldu. Bir tanesi evde kapı kapansa, ‘Mermi mi geldi?’ deyip ağlamaya başlıyor. Sokaklarda çeteler geziyor. Bizi savaşa sürüklemek için buraya bilerek ateş ediyorlar. Sınır güvenliği artırılsın ve mülteciler sadece kamplarda yaşasın. Ceylanpınar’ın Teksas’tan farkı kalmadı”dedi. 

mültecilerin ilçenin huzurunu kaçırdığını söyledi. Akkurt, Ceylanpınar’da fuhuşun ve hırsızlığın arttığını belirterek, “İşlerimiz durdu. Gece sokağa çıkamıyoruz. Eşim ve çocuklarımla sokakta yürümekten korkuyorum. Yolda hırsız mıdır, terörist midir bilemediğim bir sürü adam var. Birçoğu gelip burada dinlenip tekrar Suriye’ye dönüyor. Canımızın da malımızın da güvenliği kalmadı. Birçok kişi ailesini şehir dışında bir yerlere göndermeye başladı. Ama biz değil onlar buradan gitmeli. Reyhanlı’da patlama olduktan sonra sokakta her arabayı kontrol eder olduk. Devlet bizi değil Suriyelileri koruyor. Mülteciler ülkemize sığınacaksa da kampta kalsınlar. Ama onlar kampa kaydolup ilçede oturuyorlar” dedi. 

Ceylanpınar esnafından Mehmet Turan da “Devlet, mülteciler kadar kendi halkının psikolojisi ve güvenliğiyle de ilgilenmeli. Geçen haftalarda Suriye’den tedavi olmak için buraya gelen bir adamın üzerinden el bombası çıktı. Devlet isterse bu çeteleri sınırdan uzak tutabilir”dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com