“Biz okuyunca gülüyoruz"

“Biz okuyunca gülüyoruz"
FİYATLAR BAKANLAR KURULU'NDA BELİRLENECEK. HERKES BİR ŞEY SÖYLÜYOR AMA HİÇBİRİNİN ASLI ASTARI YOK. BİZ OKUYUNCA GÜLÜYORUZ"

FİYATLAR BAKANLAR KURULU'NDA BELİRLENECEK. HERKES BİR ŞEY SÖYLÜYOR AMA HİÇBİRİNİN ASLI ASTARI YOK. BİZ OKUYUNCA GÜLÜYORUZ'


Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, 2B arazileri hakkında kamuoyunda konuşulan fiyatların aslını yansıtmadığını söyleyerek, 'Fiyatlar Bakanlar Kurulu'nda belirlenecek. Herkes bir şey söylüyor ama hiçbirinin aslı astarı yok. Biz okuyunca gülüyoruz' dedi.
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Afyonkarahisar'da Ahmed Karahisari Kültür ve Sanat Merkezi'ndeki serginin çıkışında basın mensuplarının 2B arazileri ile ilgili sorularını yanıtladı. 2B arazilerinin belirlenmesi konusunda Orman Kadastrosu ile Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü'nün birlikte destansı bir çalışma yaptıklarını dile getiren Bakan Eroğlu, bunların büyük bir kısmının tespit edildiğini belirtti. Bu alanların maliye hazinesi adına, Maliye Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğü adına tescil işlemleri ve hak sahiplerinin tespiti işlemleri büyük ölçüde tamamlandığını aktaran Bakan Eroğlu, bununla ilgili de kanun tasarısının da hazırladığını ifade etti.
2B ile ilgili kanunun tasarısının Maliye Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın çalışmaları ile hazırlandığını söyleyen Bakan Eroğlu, 'Bununla ilgili geçtiğimiz hafta Bakanlar Kurulu'ndan sonra biz özellikle ilgili bakanlara bir sunum yaptık. Müzakere ettik bazı teklifler oldu. Onları değerlendirdik teknik ekip tekrar çalıştı. Bana da dün akşam e-posta mesajı da gönderdiler. Ben tekrar okuyacağım. Bakanlar Kurulu'na önümüzdeki haftalarda sevk edeceğiz, daha sonra yüce meclise gidecek. Böylece 2B ile ilgili gerçekten kangren olmuş hükümetlerin yıllardan beri çözmek istediği, üzerinde şehirler, organize sanayi bölgeleri kurulmuş olan bu yerlerle ilgili problemde tamamen çözülecek. Maksadımız kangren olan, geçmiş yıllardan yani 1981 yılı öncesinden olan bu problemi artık sonuçlandırmaktır' dedi.
Araziler verilirken ne kadar para isteneceği ile ilgili bir soruya yanıt veren Bakan Eroğlu, 'Herkes bir şey söylüyor ama hiçbirinin aslı astarı yok. Biz okuyunca gülüyoruz. Fiyatlar falan Bakanlar Kurulu'nda belirlenecek. Rant sağlayacak olan yerlerde tabi rayiç bedel üzerinden dikkate alınacak ama bazen haksız şekilde hatta devletin satıp da sonradan mahkeme kararıyla orasının orman olduğuna karar verilen alanlar var. Dolayısıyla devlet tapu vermiş hatta satmış, parasını almış oralarda tabi bedelsiz verilecek. Hakkını teslim edeceğiz' dedi.
Buralardan gelecek olan paranın orman alanları ve orman köylüleri için kullanılacağını ileten Bakan Eroğlu, 'Şu anda devletin mülki olan yerlerde vatandaş oturuyor. Fakat hiç bir bedel ödemiyor, o bedeli almış olacağız' ifadelerini kullandı.
Dersim tartışmalarının hatırlatılması üzerine Bakan Eroğlu, bu tür tartışmalara girmek istemediğini, CHP'nin kendi iç meselesi olduğunu ifade ederek, 'Kendi aralarındaki meseledir, çözsünler. Ondan sonra bizde Meclis olarak devreye gireriz' dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com