Bize Seyir Lazım!..

Bize Seyir Lazım!..
Bu ülkenin insanları hep iyiyi, doğruyu, kahramanı, cesuru oynamaya şartlandırılmış, neden?..

Dr Nalan Engin, elmahaber

Hep anlı şanlı başarılardan sözedegelmiş tarih kitapları mı, ilkokul öğretmenleri mi; erkekler ağlamaz, kızlar bağırmaz diye çocuk büyüten ebeveynler mi, kim bunun sorumlusu bilmiyorum.

Türk filmleri de bundan nasibini almış, - "Av Mevsimi"nde örneğin- ölümcül hastalığı olan karısı için dahi fazla üzülüyor gözükmeyen, taşkınlık yapmayan, ağlamayan, sorgulamayan polis tiplemesi, başka bazı dizilerde/filmlerde olduğu gibi, sürekli yanlış yapan kahpe kadınlar, ya da tamamen iyilik meleği olan insanlarla dolu...

Oysa hayat böyle mi?

Hani internette dolaşan bir şiirde geçiyor ya, doğuyoruz, kötülük dışarda zannediyoruz, büyüyoruz, iyiliğin de kötülüğün de içimizde olduğunu keşfediyoruz. "İmtihan"ın sırrı da burada değil mi?

Çocuğumuza iyi oluyoruz, kıyamıyoruz da, başka çocuklar umurumuzda olmuyor, ya da başka çocukların anne babalarına öyle kötülükler yapabiliyoruz ki çocuklarının ömrü billah yüzleri gülmüyor.

Bir başka insanda en küçük bir eksiklik/yanlışlık gördüğümüzde düzeltmek, örtmek, fenalık küçükken önlemek şöyle dursun ayıplıyor, bununla yetinmiyor yayıyor, bir de seyir için sotaya yatıp her falsoda başkalarının da sürece katılamasını sağlayarak, izleyici
ve yuhalayıcı kitlesinin büyüklüğü oranında kendimizi iyi hissetmiyor muyuz?

Empati bu ülkenin insanlarının çok da deneyimlediği bir duygu değil bana göre...

Arkadaşının kusurunu öğretmenin gözüne sokmaya çalışan anaokulu öğrencisi tarzında yaklaşımları, çalıştığım yerlerde çok gördüm. Dedikoduyu bu milletin diğerlerinden daha çok sevdiğini ise lisedeyken farketmiştim; yabancı ülkelerden gelen arkadaşların böyle alışkanlıkları yoktu.

Magazin bu ülke insanın olduğu kadar başkalarının, örneğin avrupa insanının ilgisini çekmiyor.

Dindarı gibi solcusu da, eyyamcısı kadar idealisti de müdavimi magazin köşelerinin... Hayatında eline bir kitap alıp bitirmemişlerin, magazin bilgisindeki yetkinlik dudağınızı uçuklatıyor.

Neden seyre bayılıyoruz da, aktivizmi sadece bir avuç gemi yolcusu gönüllüye atfediyoruz? Neden erdemler bu ülkenin insanın üzerinde, tesadüfen yapışmış toz parçası gibi duruyor?

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com