Bizi Affedin!

Bizi Affedin!
Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Ankara Haymana Yenice Dilaver Temizhan Çok Programlı Lisesi'nde düzenlenen törende, 2011-2012 eğitim-öğretim yılını öğretmenlerden “özür dileyerek” başlattı

2011-12 eğitim-öğretim yılını açan Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, sözlerine kadro verilemeyen öğretmen adaylarından özür dileyerek başladı. “Bu sözü yerine getiremediğimiz için bizi affedin” diyen Dinçer, çalışan öğretmenlere de şöyle seslendi: 'Özür dilerim', 'haklısınız', 'teşekkür ederim' demeyi öğrencilerinize öğretin.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Ankara Haymana Yenice Dilaver Temizhan Çok Programlı Lisesi'nde düzenlenen törende, 2011-2012 eğitim-öğretim yılını öğretmenlerden “özür dileyerek” başlattı. Dinçer, şunları söyledi:

“Ben bu yıl önceki bakanımızın '55 bin öğretmen alacağız' sözünü yerine getiremediğimiz için tüm öğretmen adaylarından özür diliyorum. Bu sözü yerine getirebilmek için çok çaba sarfettik. Ancak, hükümetimizin tahsis edebildiği kaynaklarla azami kadro ancak bu kadar olabildi. Bizi affedin.

Ufku siz açacaksınız

Okullarımızın fiziki koşullarının, en gelişmiş teknolojik araçların öğrenci başarısı üzerindeki etkisi sınırlıdır. Buna öncelikle sizler inanmalısınız ki her şeyin başı öğretmendir. Siz güçlü olduğunuz sürece eğitim-öğretim güçlenecek; siz kendinizi geliştirdiğiniz ölçüde öğrencilerinizin önünde yeni ufuklar açılacak, sizlerin rehberliğinde öğrenciler kendi yolunu bulacaktır.

Bu eğitim-öğretim yılı boyunca, hem kendinizin kullanmasını hem de öğrencilerimize öğretmenizi istediğim 3 söz ve davranış var. Bu 3 söz ve davranışı, 'Özür dilerim', 'Haklısınız', 'Teşekkür ederim' olarak tanımladım. Belki çok basit, ama sonuçları bakımından çok etkili olan kimi tutumları öğrencilerimize kazandırmalıyız. Bir çocuğun hata yaptığında 'Özür dilerim' demeyi öğrenmesi gerekir. Özür dilemek, ağızdan çıkan iki kuru sözcük değil, aksine içimizde yaşadığımız bir özeleştiri sürecinden sonra hatalı olduğumuzu kabul ederek bunun gereğini yerine getirmektir.

Kimseyi 'ayırmayın'

Okullarımız ve öğrencilerimiz arasında fark gözetmeksizin, etnik yapısına, dini inancına, cinsiyetine, sosyo-ekonomik durumuna, engeline bakmaksızın hepsine aynı dikkati, aynı sevgi ve şefkati göstermek sadece bir görev değil aynı zamanda insanlık borcudur.

Çocuklarımızın, gelişimi, sağlığı ve kişiliği üzerinde kalıcı sorunlar oluşturacak, kişilik, hak ve onurunu zedeleyecek tutumlardan uzak duralım. Öğrencinin saçıyla, kıyafetiyle değil, kişisel ve zihinsel gelişimi ile ilgilenelim.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com