Bizi Muhatap Alın Beyaz Türkleri Değil!

Bizi Muhatap Alın Beyaz Türkleri Değil!
BDP Muş Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Sırrı Sakık Başbakan Erdoğan'ın, terörle mücadele konusunda yaptığı görüşmelere tepki gösterdi..

BDP Muş Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Sırrı Sakık Başbakan Erdoğan’ın, terörle mücadele konusunda yaptığı görüşmelere tepki göstererek “Sayın Başbakan beyaz Türklerle konuşarak sorunu çözemezsiniz, elinde Kürt kanı olan insanlarla sorunu çözemezsiniz asıl muhataplarıyla oturun konuşun” diye konuştu.

ŞEKLEN GÖRÜŞMELER
BDP Muş Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Sırrı Sakık, Muş Milletvekili Nuri Yaman’la düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin, Başbakan Erdoğan’ın terörle mücadele konusunda siyasi partilerle yaptığı görüşmelere ilişkin sorularını yanıtladı. Sakık, Başbakan Erdoğan’ı Kürt sorununun muhataplarıyla konuşmadan, şeklen görüşmeler yapmakla eleştirirken, bu tür görüşmelerin de soruna çözüm üretmeyeceğini söyledi.

KÖRLER SAĞIRLAR BİRBİRİNİ AĞIRLIYOR
Başbakan Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu arasındaki görüşme konusunda ise Sakık şöyle konuştu: “Biraz önce görüşmeyi hep birlikte izledik. Körler, sağırlar birbirini ağırlıyor mantığıyla, orada konuşmalar yapılıyor, hemen karşı tarafta da Meclis finansörlerini ödüllendiriyor, plaketler, madalyalar veriyor. Meclis gerçekten halkın sorunlarını çözmek üzere oturup konuşmuyor. Sayın Kılıçdaroğlu’nun sunduğu Et Balık-Kurumu, mayınlı araziler falan... Bu Kürt sorunun ne kadar uzağında olduğunu gösteriyor. Şeklen de olsa baraj kalkabilir mi? O da kalkmayacağını bildiği için böyle bir görüşme yapıldı. Kürt sorununun barışçıl bir şekilde çözülmesi için bir tek sözcük bile yok.

BEYAZ TÜRKLERLE KONUŞARAK BU SORUNU ÇÖZEMEZSİNİZ
Sayın Başbakan beyaz Türklerle konuşarak sorunu çözemezsiniz. Bakın BBP, DSP anketlerde bile yok. CHP, görüşüyor ama Kürt sorunu yok ortada. Asıl bu konuda bedel ödeyen, Kürtlerin temsilcisi olduğunu ifade eden BDP ile sayın Başbakan görüşmüyor. Böyle bir lüksü yok. Görüşmek zorundasınız. Elinde Kürt kanı olan insanlarla oturup sorunu çözemezsiniz. Siz İstanbul’da gidip Kürt coğrafyası ile ilgili bir beklentisi olmayan insanlarla sorunu çözemezsiniz. Bunları da katın ama asıl sorunun muhatabı olanlarla konuşun. Sadece TBMM’deki siyasi partiler değil, parlamento dışındaki siyasi partiler sivil toplum örgütlerinin de sürece dahil edilmesi gerektiğini söylüyoruz ama asıl muhataplar yok edilirse sorunun çözümüyle ilgili yol alamazsınız. Bu doğru değil, ötekileştiren bir anlayıştır. Zaten TBMM’de görüyoruz sorun Kürt sorunu olduğunda tüm partilerin benzeştiğini görüyoruz. Kürt sorununda operasyonlar için karar alanlar 'ruh üçüzü'dür."

HÜKÜMET BİZİ MUHATAP ALMAYACAK DA KİMİ ALACAK?
Muş Milletvekili Nuri Yaman ise bugün kendisine atfen yayınlanan bir haberde yer alan “Sandığa gidersem 'evet' oyu kullanırım” şeklindeki sözlerin kendisine ait olmadığını kaydetti. Haberin kanıtlanmaması halinde yasal yollara başvuracağını ve haberi yazan muhabiri müfteri ilan edeceğini söyleyen Yaman, terörle mücadele konusunda Başbakan Erdoğan’ın yaptığı görüşmelere ve CHP’nin önerilerine ilişkin bir soruya ise “Biz 2007’de Meclis’e geldiğimizde Kürt halkının iradesi olduğumuzu söyledik. Belli bir halkın özgürlük mücadelesini yürüten temsilcileriz. Bizi bir irade olarak kabul etmemeleri, demokrasiye ne kadar bağlı olduklarını gösterir. Hükümet bizi muhatap almayıp da kimi muhatap alacak” karşılığını verdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com