Bizim 'Havalimanı' Oldu 'Havaalanı'

Bizim 'Havalimanı' Oldu 'Havaalanı'
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım dün Kütahya'ya gelerek çeşitli açılışlara katıldı. Daha önce Kütahya'ya gelen Bakanların "Havalimanı" dedikleri alana bu sefer Ulaştırma Bakanı Bin Ali Yıldırım, "Havaalanı" dedi. Böylece Bakan Yıldırım, Zafer

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım dün Kütahya'ya gelerek çeşitli açılışlara katıldı. Daha önce Kütahya'ya gelen Bakanların 'Havalimanı' dedikleri alana bu sefer Ulaştırma Bakanı Bin Ali Yıldırım, 'Havaalanı' dedi. Böylece Bakan Yıldırım, Zafer Havalima'nı olarak adlandırılan alanın Zafer Havaalanı'ı olarak 28 Haziran'da ihalaye çıkarılacağının sinyallerini verdi.
Kütahya Valisi Şükrü Kocatepe'yi makamında ziyaret ederek programına başlayan Bakan Yıldırım Kütahya Valiliğinde önemli açıklamalarda bulundu. Vali Şükrü Kocatepe, Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası (KÜTSO) Başkanı Nafi Güral ile daire müdürleri tarafından karşılanan Yıldırım, Valilik Şeref Defteri'ni imzaladı.
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, ilk ihalede teklif verilmeyen Kütahya, Afyonkarahisar ve Uşak illerinin ihtiyacını karşılayacak Zafer Bölgesel Havaalanı projesi için 28 Haziranda yeniden ihale yapılacağını belirterek, ihaleye bu sefer birçok firmanın teklif vereceğini savundu.
Vali Kocatepe'den ilde yürütülen çalışmalar hakkında bilgi alan Yıldırım, yaptığı açıklamada, Kütahya'nın Altıntaş ilçesinde inşa edilecek Zafer Havaalanı ile ilgili yaklaşık 3 milyon metrekare arazinin kamulaştırıldığını ve geçen nisan ayında ihale denemesi gerçekleştirildiğini anımsattı. İhale dosyası alan 9 firmadan hiçbirinin teklif vermediğine işaret eden Yıldırım, bu durumu değerlendirip firma temsilcileriyle toplantılar düzenlediklerini, onların üzerinde durduğu hususları da dikkate alarak şartnameyi gözden geçirdiklerini bildirdi.

'ZAFER HAVAALANI'NDA TEKNİK ANLAMDA DEĞİŞİKLİK YOK'
Daha önce AKP yetkililerinin yaptıkları açıklamalarının aksine Zafer Havaalanı'nda teknik anlamda herhangi bir değişikliğin söz konusu olmadığını vurgulayan Bakan Yıldırım, konuşmasını şöyle sürdürdü:
''Bu sefer teklif geleceğinden eminiz, çünkü birçok düzeltme yapıldı. Bu Türkiye'de bir ilk denemedir. Yeşil araziden yap-işlet-devret modeliyle pisti, taksi yolu, park alanları, terminali ve diğer tesisleriyle sıfırdan anahtar teslimi bir projedir. O yüzden de her ilk projenin bilinmezleri olduğu gibi burada da ilk deneme başarısızlıkla sonuçlandı. Ancak o bize çok şey öğretti. Yatırım bedelini kademeli hale getirdik. İlk etapta ihtiyacımız olan yatırımları yapacağız, kapasitenin ihtiyaç duyduğu alandaki yatırımları daha sonra yapacağız. Dolayısıyla ihale bedelini daha düşürdük ve cazip hale geldi. Biraz da şartları iyileştirdik, garanti şartlarını iyileştirdik, diğer bazı ilave işlerden yüklenicileri kurtardık. Pist uzunluğu gibi teknik konularda bir tasarrufumuz olmadı, değişiklik yapmadık. İkinci denemede bunu başararak 2-2.5 yıl içerisinde burada bölgesel havaalanına kavuşmuş olacağız '' şeklinde açıklamalarda bulundu.

'HIZLI TREN PROJERLİ İÇİN ÇALIŞIYORUZ'
Bakan Yıldırım, Ankara-İzmir Otoyolu projesinin Kütahya ve Afyonkarahisar'dan geçip geçmeyeceğine ilişkin spekülasyonlar yapıldığına dikkati çekerek, her iki ilin de darılmaması için orta yolda buluşacaklarını söyledi. Proje çalışmasının sürdüğü ve otoyolun güzergahının bu çalışmalar sonunda ortaya çıkacağı bilgisini veren Yıldırım, Ankara ile İzmir arasındaki koridorda en uygun şartları sağlayan bölgelerin sondaj ve arazi çalışmalarıyla belirleneceğini anlattı.
Otoyollarının şehiriçinden geçemeyeceğini vurgulayan Bakan Yıldırım, en kısa güzergahın oluşturulması için çalışma yaptıklarını söyledi.
Bakan Yıldırım, güzergah belirledikten sonra yerleşim yerlerine de çıkışlar olacağına dikkati çekerek konuşmasını şöyle sürdürdü:
''Otoyol ne Afyonkarahisar'ın içinden ne de Kütahya'nın içinden geçecek, ikisinin ortasından geçecek. Kütahya'ya ve Afyonkarahisar'a olan çıkışlar azami 10'ar, 15'er dakikalık mesafede olacak. Zaten şehrin içinden geçerse bu, otoyol olmaz'' şeklinde konuştu.
Hızlı tren çalışmalarına da değinen Yıldırım, Ankara-Eskişehir arasında hızlı trenin birinci etabının gerçekleştiğini, Eskişehir'den İstanbul'a olan kısımda da Bilecik rampalarında yol yapımının sürdüğünü belirtti.
Yıldırım, Eskişehir-Ankara arasında karşılıklı seferler yapan Yüksek Hızlı Trene bağlantılı ray otobüslerinin Kütahya'dan Eskişehir'e günde karşılıklı 6 sefer yaptığını ve bunun 8'e çıkarılacağını ifade etti. Ankara-İstanbul güzergahını Antalya'ya bağlayacak hızlı tren güzergahının Kütahya'nın Alayunt Mahallesi'nden geçmesinin planlandığına işaret eden Yıldırım, bu projelerle Kütahya'nın İstanbul, Ankara ve sonraki yıllarda Anadolu'nun güneyine bağlanmasına imkan sağlanacağını bildirdi.

'KÜTAHYA'DA SICAK KAPLAMA ASFALT YOK; AMA BİZİM ÇALIŞMALARIMIZ VAR'
Bütün kara yollarını önce bölünmüş yol, daha sonra sıcak kaplama haline getireceklerini dile getiren Yıldırım, bu yıl ağırlıklı olarak projeleri yarıda kalan, bölünmüş olmayan yolları bölünmüş yol haline getirmeye çalıştıklarını, öncelikle bunu hedeflerini kaydetti.
Bu yıl Kütahya'da ciddi anlamda bir yol çalışması gerçekleştireceklerini belirten Yıldırım, konuşmasında şu bilgilere yer verdi:
''2002 yılına kadar bütün Cumhuriyet tarihi boyunca Kütahya il sınırlarında 960 kilometre yol ağı var, bunun sadece 23 kilometresi bölünmüş yol şeklindeydi. 2003-2009 arasında buna 134 kilometre bölünmüş yol ilave ettik. Bu yıl da 25 kilometre bölünmüş yol yapacağız. Özellikle Eskişehir-Kütahya arasındaki yol çalışmalarını yakından görme fırsatı bulduk. Bu yolun bu yıl her yönüyle tamamlanmasını önemsiyoruz. Çalışmalar devam ediyor, biraz daha hızlandırılması konusunda gerekli talimatları verdim. Kütahya'yı İzmir ve Balıkesir'e bağlayan yollarımızda da yüzde 80 oranında gerçekleşme sağlamış bulunuyoruz. Bu kesimlerdeki çalışmaları yıl sonuna kadar büyük ölçüde tamamlamış olacağız.'' şeklinde bilgiler verdi.
Vali Kocatepe'nin çini tabak ve porselen fincan takımı hediye ettiği Bakan Yıldırım, Belediye Başkanı Mustafa İça'yı da ziyaret ederek projelere ilişkin bilgi aldı.

'KATI ATIK TESİSLERİ KÜTAHYA'YA HAYIRLI OLSUN'
Bakan Yıldırım, Kütahya'nın Perli Mahallesi'nde, merkez ve bazı ilçe belediyeleri, İl Özel İdaresi iş birliğiyle yaptırılan katı atık bertaraf tesisinin açılış töreninde yaptığı konuşmada, küresel ısınmanın gelecekte insanlar için en büyük tehlike olduğunu söyledi.
Çevre hassasiyeti, çevrenin korunması ve gelecek için iyi bir dünya bırakma arzusunun ortak sorumluluk olduğuna dikkati çeken Bakan Yıldırım, şöyle devam etti:
''Bu tesis, bu ortak sorumluluğun en güzel ürünüdür. Burada Kütahya Belediyemiz, Valiliğimiz, 10 civarında ilçe belediyemiz, merkezi hükümetimiz, Avrupa Birliği hibe finansmanından sağlanan destek, yatırımcı ve müşavir firmalar var. Büyük bir iş birliği çalışmasının örneğidir. Daha yaşanabilir alanlar oluşturmak, çevre bilincini geliştirmek, atıkların tasnifini yapıp geri dönüşümünü sağlamak için 30 milyon liranın üzerinde harcama yapılarak öngörülenden kısa sürede tamamlanan bir tesistir.''

'ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ İLE YOLUMUZ AÇILICAK'
Yıldırım, yol yapmaya devam ettiklerini belirterek, ''Yol açmak bizim işimiz, yolları açarız. Öyle yol aldık ki adalet yollarını da açacak hale geldik'' diye konuştu.
Bunu sağlamak amacıyla TBMM'ye Anayasa değişikliği paketi sunduklarını ve 12 Eylül'de referandum yapılacağını hatırlatan Yıldırım, şunları kaydetti:
''12 Eylül 1980 darbesinin kalıntıları olan, demokrasiyi kesintiye uğratan bu düzenlemeleri tamamen ortadan kaldıracağız. Türkiye gelişiyor, değişiyor, büyüyor, Avrupa Birliği üyeliğine emin adımlarla ilerliyor. Daha fazla değişiklik gerekiyor ama bugünkü şartlarda ancak bu kadarını yapabildik. Bu değişiklikler sizlerin katkılarıyla yapılacak. Biz sizin yollarınızı açtık, 12 Eylül'de de siz adalet yollarını açacaksınız.''
Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça, cam, metal, plastik, ahşap gibi değerlendirilebilecek katı atıkların ayrıştırılıp depolandığını ve geleceğin enerji kaynağı olarak kullanıma hazırlandığını anlattı. Konuşmaların ardından, Konya'da bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile video konferans sistemiyle bağlantı kurularak, tesisin açılışı yapılması düşünülüyordu; ancak video konferans sistemi gerçekleştirlmeden katı atık tesislerinin açılışı gerçekleştirİldi.

'TERMAL TESİSLERİ KÜTAHYA İÇİN HAYIRLI OLUR'
Bakan Yıldırım, kent merkezine 16 kilometre uzaklıktaki Yoncalı Kaplıcaları'nda yapılan iki termal tesisin açılışına da katıldı. Yıldırım, Kütahya Belediyesi ve İl Özel İdaresince kurulan şirketin yaptırdığı termal tesis ile bir girişimcinin inşa ettirdiği termal otelin açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'de sağlık turizminin gelişmesine ciddi katkı sağlayacak bu ve buna benzer tesislerin sayısının artmasını arzu ettiklerini söyledi.
Bu tür tesisleri devletin yapmasından ziyade özel sektör tarafından gerçekleştirilmesinden yana olduklarını ifade eden Yıldırım, şöyle konuştu:
''Vatandaş bu tür tesisleri yapacak, devlet ise yolları, okulları, sağlık tesisleri yapacak, diğer hizmetleri yerine getirecek. Kütahya'nın kaplıca kapasitesinin daha fazla bilinmesi, buralardan daha fazla yararlanılması lazım. Üniversite bünyesinde fizik tedavi ve rehabilitasyon hastanesinin yapımı tamamlanmış, yakında hizmete açılacak. Yurt dışı ve yurt içinden insanlar gelip şifa bulacak. Bu tesisler, Kütahya'ya ve ülkemize birçok yönden katkı sağlayacak. Küresel krizin alabildiğince dünyayı kasıp kavurduğu bir dönemde böyle tesisler kuran müteşebbislerimizi alınlarından öpmek lazım.'' şeklinde açıklamalarda bulundu.
Bakan Yıldırım daha sonra 16.30- 17.30 arası Kütahya Belediyesi Sosyal Tesisleri VİP Salonunda Belediye Başkanları ile toplantı gerçekleştirdikten sonra, saat 18.00- 19.00 arasında ise Belediye Kültür Sarayı Tiyatro Salonunda 'Türkiye Buluşmaları' adlı Konferansa katıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com