BM, Arakan'daki insan hakları durumunun kötüleştiğini bildirdi

BM, Arakandaki insan hakları durumunun kötüleştiğini bildirdi
BM Myanmar Özel Raportörü Quintana: "Arakan'daki insan hakları durumunda herhangi bir ilerleme yok"

CENEVRE (AA) - Birleşmiş Milletler (BM) Myanmar Özel Raportörü Tomas Ojea Quintana, Myanmar'ın Arakan eyaletindeki insan hakları durumunda herhangi bir ilerleme görmediğini, durumun daha da kötüleştiğini bildirdi.

Quintana, BM İnsan Hakları Konseyi'ne sunduğu raporunda, Myanmar'a son ziyaretini 14-19 Şubat 2014 tarihlerinde gerçekleştirdiğini belirtti. 

Myanmar hükümetinin son dönemde vicdan özgürlüğü kapsamında bazı tutukluları serbest bırakmasının önemli bir adım olduğunu ifade eden Quintana, ancak ülkedeki insanların halen barışçıl siyasi faaliyetleri nedeniyle tutuklanıp hapse atıldıklarına dikkati çekti.

Ülkedeki gözaltı merkezlerinde devam eden işkence uygulamalarından kaygılı olduğunu vurgulayan Quintana, bu konuda hesapverirliğin bulunmadığını kaydetti. Quintana, "Myanmar'da polis ve askerlerin işkence uyguladıkları yönündeki iddialar konusunda çabuk, etkili ve tarafsız araştırmalar yapılmıyor" dedi.

- Basın özgürlüğü-

Ülkenin özgür, sansürsüz ve engellenmeyen bir basına sahip olması için çok zamana ihtiyaç duyulduğunu vurgulayan Quintana, son ziyareti sırasında gazetecilerin kendisine askerler ve güçlü elitlerle ilgili haberler yaparken tutuklanma korkusu yaşadıklarını anlattıklarını aktardı.

Ülke güvenliği konusundaki yasaların uluslararası hukuk standartlarına uyması gerektiğine işaret eden Quintana, "Bu belirsizlik, Myanmar'da hukuk düzeni olmamasından kaynaklanıyor. Hukuk anlaşılabilir, açık ve tahmin edilebilir değil" dedi.

- Arakan-

Raporunda, Myanmar'ın Arakan eyaletine şubat ayında yaptığı son ziyaret ile ağustos ayında yaptığı ziyarette edindiği izlenimleri kıyaslayan Quintana, şunları kaydetti: 

"Arakan'daki insan hakları durumunda herhangi bir ilerleme yok. Hatta zaman geçtikçe ve burada meydana gelen geniş çaplı ayrımcılık ve insan hakları ihlallerinin çözülmesi konusunda net olarak harekete geçilmedikçe durum daha da kötüleşiyor.

Buradaki toplulukları ayırma uygulaması, Müslüman nüfus, özellikle Rohingya Müslümanları üzerinde çok acı etkiler doğurmaya devam ediyor. Müslüman nüfusun hareket özgürlüğü konusundaki ayrımcı ve katı kısıtlamalar halen sürüyor." 

Bölgedeki çatışmaların başladığı Haziran 2012'den bugüne kadar, insan hakları ihlallerini gerçekleştirenlerin hesap vermesi gerektiğini defalarca ifade ettiğini anımsatan Quintana, hiçbir devlet yetkilisinin şu ana kadar soruşturulmadığını ve soruşturulanların da suçları işleyenler olup olmadığının kuşkulu olduğunu kaydetti.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com