BM Filistin Halkının Vazgeçilmez Haklarının Kullanılması Komitesi Toplantısı

BM Filistin Halkının Vazgeçilmez Haklarının Kullanılması Komitesi Toplantısı
Dışişleri Bakanı Davutoğlu: (2)

ANKARA (AA) - Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Kudüs meselesi halledilinceye kadar Ortadoğu barışının gerçekleşemeyeceğini söyledi.

Davutoğlu, Sheraton Hotel'de düzenlenen BM Filistin Halkının Vazgeçilmez Haklarının Kullanılması Komitesi Toplantısı'na katıldı. Açış konuşmasını yapan Davutoğlu, Kudüs'e karşı ahlaki ve kültürel sorumluğun yanısıra siyasi sorumluğun da olduğunu belirterek, "Kudüs uluslararası hukuka göre işgal altındaki bir topraktır. Kudüs'te yaşayanlar, işgalin bütün mağduriyetini, bütün çilesini çekmektedirler. 1949'dan beri yaşananlara şahit oluyoruz" ifadelerini kullandı.

Davutuğlu, BM ve İslam İşbirliği Teşkilatları (İİT) olarak, Filistin halkı ile dayanışmanın gösterilmesi gerektiğini söyleyerek, korunması gerekenin hukuk ve adalet olduğunu söyledi. "Bütün Filistin ve Kudüs'te adalet ayaklar altına alınmıştır" diyen Davutoğlu, şöyle devam etti:

"1948'den bu yana çok sayıda BM Genel Kurul Kararı ile Filistin halkının hakları ve Kudüs'ün kültürel kimliğinin korunması uluslararası hukukla teyit edilmiştir. Hepimiz, ne kadar çok karar alındığını biliriz. Ancak önemli olan BM kararlarının uygulanması, bu kararlar uygulanmıyor? Esas soru bu. BM'nin kararları uygulanmayacaksa neden alınıyor? Şimdi, Kudüs'ün yüzde 85'i alınarak İsrail'e verilmiştir. Şu anda, Kudüs'te yaşayanların yüzde 38,5'i illegal oturmaktadır."

-"Kimse Kudüs'te tek taraflı karar alıp hayata geçiremez"-

Davutoğlu, Ortadoğu'da bir gün barış sağlanacaksa bunun yolunun Kudüs meselesinin çözümünden geçtiğini belirtti. Filistin meselesinin son yarım yüzyılın en önemli meselesi olduğunu dile getiren Bakan Davutoğlu, “Mescid- Aksa meselesi çözülmeden, Mescid-i Aksa'nın İslam kültür ve medeniyetinin ayrılmaz ve asli bir unsuru olduğunu tescil ve garanti altına alınmadan ne Kudüs meselesi çözülebilir ne de Filistin meselesi çözülebilir. Kudüs meselesi çözülmeden de diğer bütün meseleler çözülse dahi Ortadoğu barış gerçekleşemez. Öyle alanlar var ki Filistinli taraflar ve İsrailli taraflar oturup kendi aralarında çözebilirler. Nitekim ekonomik kaynakların paylaşımı, sınırların belirlenmesi... Ama iki konu var ki Filistinli kardeşlerimizin ötesinde sorumluluk alanları oluşturur. O anlamda Filistinli kardeşlerimizin yanında bulunma sorumluluğumuz var ve siyasi anlamda destekleme sorumluluğumuz var" diye konuştu.

Desteklenmesi gereken iki konudan birincisinin mülteciler sorunu olduğunu söyleyen Davutoğlu, diğerinin ise Kudüs meselesi olduğunu kaydetti.

"Kudüs bütün bir insanlığın, bütün Müslümanların ve Hristiyanların meselesidir" ifadesini kullanan Davutoğlu, "Kimse Kudüs'te tek taraflı karar alıp hayata geçiremez. Geçirirse Ortadoğu barışına en büyük dinamit vurulur. Kudüs kıblemizdir. Kudüs meselesi halledilinceye kadar Ortadoğu barışı gerçekleşemez" dedi.

(Bitti)

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com