BM Filistin'in başvurusunu ilk kez ele aldı

BM Filistin'in başvurusunu ilk kez ele aldı
Konsey, üyelik başvurusunu görüşmek üzere Çarşamba günü toplanacak.

BM Güvenlik Konseyi, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas tarafından geçen cuma yapılan tarihi üyelik başvurusunu ilk kez ele aldı.

ÇARŞAMBA GÜNÜ TOPLANILACAK

Basına kapalı olarak 40 dakika kadar süren danışma toplantısından sonra Güvenlik Konseyi'nin dönem başkanı Lübnan'ın BM Daimi Temsilcisi Newaf Salam, gazetecilere yaptığı açıklamada, Konsey'in Filistin'in tam üyelik başvurusunu resmi olarak görüşmek üzere çarşamba sabahı (TSİ 16.30'da) toplanacağını bildirdi.

131 ÜLKE FİLİSTİN'İ TANIYOR

BM nezdindeki Filistin Büyükelçisi Riyad Mansur da gazetecilere yaptığı açıklamada, Güvenlik Konseyi'nin Filistin'in BM üyesi olmasına izin vermesini umduklarını belirterek, 131 ülkenin Filistin'i egemen bir devlet olarak tanıdığının altını çizdi ve Güvenlik Konseyi'nin sorumlu davranacağını ümit ettiğini söyledi.

İKNA İÇİN GÖRÜŞECEĞİZ

Mansur, ''Güvenlik Konseyi üyesi tüm ülkelerle Filistin'in üyeliği lehinde oy kullanmalarına ikna etmek için görüşeceğiz'' dedi.

Diplomatlar, ABD'nin gerekirse veto edeceğini açıkladığı Güvenlik Konseyi'ndeki müzakerelerin haftalar sürebileceğini belirtti.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com