BM Genel Sekreterine posta koydu!

BM Genel Sekreterine posta koydu!
Cenevre 2 Konferası'nda Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun'a posta koydu.
Suriye'deki iç savaşı önlemek için Cenevre-2 Konferansı İsviçre'nin Montrö kasabasında başladı. Görüşmelerde ilk defa Suriyeli Muhaliflerle, Esad temsilcileri bir araya geldi. Konferansın açılış konuşmasını Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun yaptı.
 
Ban konuşmasında, "Suriye'de yaklaşık üç yıldır süren acı verici çatışmaların ardından bugün umut günü... Suriye halkına hizmet etmek için muazzam bir fırsat ve sorumluluğa sahipsiniz" dedi.
 
Ban'ın ardından konuşan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da konferansa katılan tarafların "tarihi bir sorumluluk" taşıdığını ifade etti.
 
Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim ise muhalifleri vatana ihanetle suçladığı konuşmasında, Türkiye dahil komşularının "teröristlere" destek verdiğini iddia etti.
 
Muallim'in kendisinden konuşmasını 1-2 dakika içinde bitirmesini isteyen Ban'a dönerek, "Sen New York'ta yaşıyorsun. Bense Suriye'de. Konuşmaya hakkım var" demesi, ardından da "Tamam 20 dakika içinde bitiyorum" diye ekledi.
 
Cenevre Gölü kıyısındaki Montrö Sarayı'nda başlayan ve cuma günü Cenevre'de devam edecek konferansta muhalifleri Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu'nun (SMDK) Başkanı Ahmed el-Carba, rejimi ise Suriye Dışişleri Bakanı Dışişleri Bakanı Velid Muallim temsil ediyor.
 
Konferansa Türkiye'nin yanı sıra ABD, Rusya, İngiltere, Fransa, Çin, Almanya, Katar, Suudi Arabistan, Brezilya, Kanada, Norveç, Hindistan, Japonya, Endonezya, Güney Afrika, İsveç, İsviçre, Vatikan, Yunanistan, Belçika, Danimarka, İtalya, Lüksemburg, Hollanda, İspanya, Güney Kore, Avustralya, Meksika, Mısır, Cezayir, Irak, Ürdün, Kuveyt, Lübnan, Umman, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Fas katılıyor. Konferansın katılımcıları arasında Arap Birliği, Avrupa Birliği ve İslam İşbirliği Teşkilatı da bulunuyor. (BCE)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com