- BM Genel Sekreteri'nin siyasi işlerden sorumlu yardımcısı Feltman:

- BM Genel Sekreterinin siyasi işlerden sorumlu yardımcısı Feltman:
"İsrail'in Gazze'ye yönelik operasyonları ve Gazze'den İsrail'e fırlatılan füzeler süreci tehlikeye atıyor"

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (AA) - BM Genel Sekreteri'nin siyasi işlerden sorumlu yardımcısı Jeffrey Feltman, İsrail ve Filistin arasında karşılıklı şiddetin artması nedeniyle Ortadoğu barış sürecinin tehlikeye girebileceğini söyledi.

Feltman, BM Güvenlik Konseyi'ne verdiği brifingde, Ortadoğu'daki son gelişmeleri değerlendirdi. Geçen hafta Gazze'de yaşananlar dolayısıyla yeni bir krizin eşiğine gelindiğini vurgulayan Feltman, "İsrail'in Gazze'ye yönelik operasyonları ve Gazze'den İsrail'e fırlatılan füzeler süreci tehlikeye atıyor" dedi.

İki tarafın da Gazze'de ateşkese zarar verecek adımlar attığını aktaran Feltman, Gazze'den onlarca roket fırlatıldığını, İsrail'in karşı operasyonunda ise Filistinli sivil can kayıpları ve yaralanmaların tespit edildiğini söyledi.

Müzakere sürecinin yeniden başlamasından bu yana 8 ay geçtiğine işaret eden Feltman, sürece yönelik tehditler arasında özellikle İsrail'in Batı Şeria'daki ihlalleri gösterdi.

Feltman, İsrail güvenlik güçlerinin son dönemde 292 arama ve tutuklama operasyonu yaptığını, 325 Filistinlinin tutuklandığını, 128 Filistinlinin ise bu operasyonlar sırasında yaralandığını vurguladı.

İsrail'in yeni yerleşim yerlerinin bölgede açtığı sorunlara da değinen Feltman, İsrailli yerleşimcilerin Filistinlilerin mülklerine zarar verdiğini ve şiddet olaylarının yaşanmasına neden olduğunu dile getirdi.

-"İşsizlik had safhada"-

Feltman, konuşmasında Gazze'de abluka nedeniyle yaşanan ekonomik ve sosyal sıkıntılara da değinerek, şiddeti giderek artan kısıtlamalar nedeniyle Gazze'deki Filistinlilerin ekonomik hayatının durma noktasına geldiğini vurguladı.

İşsizliğin Gazze'deki en önemli sorun olduğunu kaydeden Feltman, "Gazze'de işsizlik oranı yüzde 38,5'e ulaştı. Erez ve Refah kapılarından geçişler son derece sınırlı. Bu nedenle sivil halk ve hastalar büyük zarar görüyor. Gazze'deki güvenlik önlemlerinin faturasını siviller ödememeli. Gazze'deki durum bu şekilde sürdürülemez" diye konuştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com