BM Raporuyla Türkiye mahkum edildi!

BM Raporuyla Türkiye mahkum edildi!
CHP'li Güler, hükümetin İsrail politikasını eleştirirken BM raporuyla Türkiye'nin mahkum edildiği iddia etti!

CHP'den hükümete dış politika eleştirisi! Parti sözcüsü ve Genel Başkan Yardımcısı Birgün Ayman Güler, AK Parti'nin BM'ye başvuru yaparak, kendi eliyle Türkiye'yi mahkum ettirdiğini iddia etti. Hükümetin Türkiye'yi dış politikada temsil edemeyeceğini ileri süren Güler, İsrail ekseninde yaşanan gelişmeleri "sefalet" olarak niteledi.

Parti sözcüsü ve Genel Başkan Yardımcısı Birgün Ayman Güler, 4 saat süren Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısı sonrası, açıklamalarda bulundu.

Konuşmasında yeni adli yılın açıldığını hatırlatan Güler, yargı sistemindeki değişikliklerin kutlamalara gölge düşürdüğünü ifade etti. Deniz Feneri e.V soruştarmasında savcıların görevden alındığını söyleyen Güler şöyle konuştu:

''Görevden alınan savcılar hakkında değerlendirme, henüz HSYK tarafından yapılmamışken, bu kurulun başkanı olan Adalet Bakanı tarafından mahkum edildiler. Bu durum HSYK'yı, yürütme organının emri altında Adalet Bakanı'nın gölgesi altında çalıştığına herhalde son günlerde verilmiş en somut son örnek."

İSRAİL'E YAPILAN YAPTIRIMLAR

Güler, uluslararası ilişkiler alanında İsrail ekseninde yaşanan gelişmelerin de ''bir başka sefalet'' konusu olduğunu ileri sürdü.

CHP olarak, Mavi Marmara saldırısıyla ilgili İsrail'in özür dilemesi ve tazminat ödemesi gerektiğini çok önceden söylediklerini ifade eden Güler, şunları söyledi:

''BM'ye başvurup, BM'den kendisini yalnızca kendisini değil, Türkiye'yi mahkum eden kararlar alınmasını sağlayan bir Hükümet, Türkiye'yi dış dünyada temsil edemez. AKP bu raporla Gazze ablukasına meşruluk süreci kazandırmanın başlıca nedeni oldu. Daha sonra İsrail'le her türlü ticari, askeri ilişkiyi keseceğimizi söyleyen Başbakan bunun üzerinden iki gün geçmeden, 'kastettiğim ilişkiler savunma sanayi ile ilgili ticari ilişkilerden ibarettir' diye açıklama yapabildi. Yani dedi ki, 'yanlış anlaşıldım.' Yaptırım gücünü kullanamayacağını bizzat kendisi dile getirdi. Böylece İsrail konusu, iç politika konusu olarak elinde evirip çevirdiğini ilan etti. Dış politika gerçekten çok ciddidir. Hükümeti yargıda, yasamada ve dış politikada daha büyük bir ciddiyetle davranarak Türkiye'nin onurunu yükseltmeye davet ediyoruz.''

FÜZE KALKANI PROJESİ

Güler, ''NATO tarafından Türkiye'ye yerleştirilmesi düşünülen füze kalkanına'' ilişkin bir soru üzerine, ''Füze kalkanının olası, mümkün, çok tartışılır ama evet İran'dan hareket edebilecek füzelere karşı İsrail'i savunmak amacıyla kurulduğunu ve bunun da Türkiye toprakları üzerinde kurulma izninin iktidar partisine ait olduğunu vurgulamak istiyorum'' ifadesini kullandı.

Güler, başka bir soru üzerine, BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın Kılıçdaroğlu'ndan randevu talebinin kendilerine ulaşmadığını, ulaşması durumunda değerlendireceklerini bildirdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com