BM: "Somali’de açlıktan onbinler ölecek"

BM: "Somali’de açlıktan onbinler ölecek"
6 ay önce açlık krizi ilan edilen Somali, tarihinin en zor yılını geçiriyor. Birleşmiş Milletler, kıtlığın önüne geçilmediği takdirde, onbinlerce kişinin öleceği uyarısında bulundu.

 Son 60 yılın en kurak dönemini yaşayan Somali'de açlık sorunu, uluslararası yardımlara rağmen aşılamıyor. BM kıtlık krizinin önüne geçilemediğini ve onbinlerce kişinin açlıktan ölebileceğini açıkladı.
 
Kıtlık nedeniyle, geçen yıldan bu yana onbinlerce kişinin öldüğünü söyleyen BM yetkilileri, Somali'deki yetersiz beslenme oranlarının, dünyanın en yüksek seviyesinde olduğunun altını çizdi.
 
En büyük sıkıntıyı ise çocuklar yaşıyor. Çocuk nüfusunun yarısının ciddi ya da akut yetersiz beslenmeyle karşı karşıya olduğu belirtiliyor. 1.3 milyar dolar tutarında yardım yapılmasına karşılık yaşanan krizin 6-7 ay daha süreceği kaydediliyor.
 
Geçen yıl Somali'nin kırsal kesimlerindeki onbinlerce kişi, yiyecek bulmak için Etiyopya ve Kenya'ya geçmişti. Birleşmiş Milletler krizin 1,5 milyon kişiyi evlerini terk etmek zorunda bıraktığını tahmin ediyor.(ugk)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com