BM'de Dünya Basın Özgürlüğü Günü etkinliği

BMde Dünya Basın Özgürlüğü Günü etkinliği
BM Genel Sekreteri Ban:

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (AA) - BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, basın özgürlüğünün kalkınma, demokrasi ve iyi yönetim için vageçilmez olduğunu söyledi.

Ban, BM'de düzenlenen "Dünya Basın Özgürlüğü Günü" etkinliğinde yaptığı konuşmada, basın özgürlüğüne yapılan saldırıların tüm insanlığa zarar verdiğini söyledi.

"Gazeteciler rahatsız edici doğruları yazdıkları ya da konuştukları için kaçırılıyor, tutuklanıyor, dövülüyor bazen de öldürülüyor" diyen Ban, bilgiye giderek daha fazla bağlı hale gelen dünyada bu tutumların kesinlikle kabul edilemeyeceğini belirtti. 

Çatışma bölgelerinde de gazetecilerin hedef seçildiğine vurgu yapan Ban, "Geçen yıl 70 gazeteci öldürüldü. Bu yıl da şu ana kadar 14 gazeteci aynı akıbete uğradı. Geçen yıl 211 gazeteci hapisteydi. 2008'den bu yana 456 basın mensubu bulunduğu ülkenin dışına çıkmaya zorlandı. 1992'den beri binin üzerinde gazeteci öldürüldü. Bu her hafta bir basın mensubunun öldürülmesi anlamına geliyor. Bu rakamlar dehşet verici" dedi.

- "Sosyal medya yeni imkanlar sunuyor"-

Gazetecileri hedef alan, şiddet uygulayan ve tehdit edenlere dokunulmazlık tanınmaması gerektiğini kaydeden Ban, "Basın özgürlüğü, kalkınma, demokrasi ve iyi yönetim için vazgeçilmezdir. Sosyal medya ve mobil teknolojiler, vatandaşların ekonomik ve sosyal ilerlemeye dahil olmaları için yeni imkanlar sunuyor. Medyanın gözlemcilik işlevi, hükümetleri ve iş çevrelerinin hesap verebilirliğinde temel önemdedir" diye konuştu.

Tüm hükümetleri, BM'nin kalkınma planı hedeflerine ulaşmada önemli bir faktör olan basın özgürlüğüne sahip çıkmaya çağıran Ban, "İfade özgürlüğü, bağımsız medya ve bilgiye evrensel ulaşım, dünya ve insanlar için verdiğimiz çabaları güçlendirecektir" dedi.

-"Özgür basın, demokratik toplumların temeli"-

Toplantıda konuşan BM Genel Kurul Başkanı John Ashe de ifade ve basın özgürlüğünün demokratik toplumların temel direklerini oluşturduğunu söyledi.

Özgür basının, halkın siyasi ve toplumsal süreçlere katılımına destek verdiğini vurgulayan Ashe, BM Genel Kurulu'nun üye ülkelere, basın mensuplarının özgür, bağımsız ve güvenli bir şekilde görevlerini icra etmelerine zemin hazırlama çağrısı yaptığını hatırlattı.

Ashe, basın mensuplarının güvenli ve korkusuz şekilde çalışmaları halinde "sessizlerin sesi" olacağını ve şeffaf bir toplum için anlatılmayanları anlatacaklarını söyledi.  

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com