BM’de Suriye için kritik gün!

BM’de Suriye için kritik gün!
BM Güvenlik Konseyi, bugün Arap Birliği’nin Suriye planını görüşecek. ABD’den ise “BMGK harekete geçmeli, Esed gitmeli” uyarısı geldi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, bugün Rusya'nın desteklemediği Suriye'deki duruma ilişkin Arap Birliği barış planını görüşecek. Toplantı öncesinde Amerika Birleşik Devletleri, Konsey üyelerine planın kabul edilmesi çağrısı yaptı.
 
Yazılı bir açıklama yapan Amerikan Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, "Güvenlik Konseyi, Suriye rejimine yaptıklarının barış ve güvenliği tehdit ettiğini açıkça söylemelidir" dedi.
 
Clinton, Esad rejiminin halka saldırılarını sürdürüp barışçı bir değişime engel olduğu sürece bölgede istikrarsızlığın artacağının altını çizdi.
 
SURİYE HALKINA “YANINIZDAYIZ” MESAJI VERECEK
 
Amerikan Dışişleri Bakanı Clinton, Güvenlik Konseyi toplantısına Fransız ve İngiliz dışişleri bakanları ile birlikte katılarak Suriye halkına "yanınızdayız" mesajı verecek.
 
Arap Birliği planında Beşar Esad'ın yetkilerini yardımcısına devretmesi ve iki ay içerisinde bir birlik hükümeti kurulması öngörülüyor.
 
BEYAZ SARAY RUSYA’NIN ARABULUCULUĞUNA SICAK
 
Beyaz Saray sözcüsü Jay Carney de, Rusya'nın Suriye ile müzakerelere aracılık etmesine sıcak baktıklarını, Washington'un Suriye'de şiddeti durduracak siyasi bir çözümü desteklediğini söyledi.
 
"ESAD'IN GİTMESİ KAÇINILMAZ"
 
Şam yönetiminin ülkede kontrolü kaybettiği belirtilen Carney, Beşşar Esed'in görevi bırakmasının kaçınılmaz olduğunu vurguladı.
 
ESAD İSE UYARILARA KULAK ASMIYOR
 
Dünya liderlerinin uyarılarına kulak asmayan Esed yönetimi ise kan dökmeye devam ediyor.
 
Muhalifler, Pazartesi günü başkent Şam yakınlarında devam eden çatışmalarda Esed'e bağlı güçlerin 28 kişiyi öldürdüğünü bildirdi. (ugk)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com