BM'den Akçakale açıklaması

BM'den Akçakale açıklaması
BM’den Akçakale’ye düşen top mermileri ile ilgili ilk açıklama geldi.

Suriye'den atılan top mermilerinin sebep olduğu ve 5 kişinin hayatını kaybettiği olay ile ilgili olarak Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri'nden tepki geldi. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun New York saati ile sabah BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'u aradığı ve yaşanılan gelişmeler ile ilgili bilgi aktardığı belirtildi. Ban'ın olayı kınadığı kaydedildi.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'ın sözcüsü Martin Nesirky tarafından yapılan açıklamada, Genel Sekreter'in Davutoğlu'na olayda hayatını kaybedenler için duyduğu derin üzüntüyü ilettiğini kaydetti. BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Türkiye'ye Akçakale'deki olayın ardından gerginliğin artmaması için Suriye ile tüm iletişim kanallarını açık tutulması çağrısı yaptı.

Bir gazetecinin günlük öğle toplantısında sorusu üzerine açıklama yapan Nesirky, Genel Sekreter'in Davutoğlu'na Akçakale olayının sebep olabileceği tansiyonun düşürülmesi için Suriyeli yetkililer ile tüm iletişim kanallarının açık tutulması tavsiye ettiğini bildirdi. Ayrıca Nesirky, Davutoğlu'nun BM ve Arap Ligi Suriye özel temsilcisi El-Ahdar El-İbrahimi'yi de aradığını bildirdi.(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com