BM'den İsrail'e Gazze eleştirisi

BMden İsraile Gazze eleştirisi
BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Pillay:

CENEVRE (AA) - Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Navi Pillay, Gazze'deki durumdan derin kaygı duymaya devam ettiğini ve bölgedeki şiddetin son aylarda arttığını söyledi.

BM İnsan Hakları Konseyi'nin işgal altında bulunan Filistin topraklarındaki insan hakları durumuna ilişkin özel oturumunda konuşan Pillay, bu konudaki kaygılarını defalarca dile getirdiğini ifade ederek, temel insan hakları konularını çözmenin barış sürecine yardımcı olacağına ve taraflar arasında güveni artıracağına inandığını belirtti.

İsrail'in yerleşim faaliyetlerinin ve yerleşimcilerin uyguladıkları şiddetin Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te insan hakları ihlallerine neden olduğunu vurgulayan Pillay, bu faaliyetlerin ayrıca Filistinlilerin ekonomik, sosyal, kültürel, medeni ve siyasi haklarını da ihlal ettiğini ifade etti. Pillay, şöyle devam etti:

"İsrail'e yerleşim faaliyetlerini durdurması için defalarca yapılan çağrılara rağmen, devam eden yerleşim faaliyetleri ve yerleşimcilerin uyguladıkları şiddet, Filistinli sivil halk üzerinde yıkıcı sonuçlar doğurmayı sürdürüyor. Gazze'deki durumdan derin kaygı duymaya devam ediyorum. Bölgedeki personelim son aylarda Gazze Şeridi'ndeki şiddetin arttığını bildirdi."   

Sivillerin hedef alınması ve İsrail'e karşı ayrım gözetmeksizin roket fırlatılmasının uluslararası hukuku ihlal anlamına geldiğine de işaret eden Pillay, diğer taraftan İsrail'in hava saldırıları ile karşılık vermesinin de aşırı ve çoğunlukla kişisel mallarla kamu mallarını tahribe neden olduğunu kaydetti.

İsrail'in Gazze'ye uyguladığı ablukanın Gazze'deki halkın ekonomik ve sosyal haklarında ciddi kötüleşmeye neden olduğunu vurgulayan Pillay, "Bu konudaki pozisyonumu yineliyorum. Gazze ablukası İsrail'in güvenlik kaygıları dikkate alınarak kaldırılmalı ve kaldırılabilir" dedi.

Geçen yıl içinde, Batı Şeria'da İsrail güvenlik kuvvetlerinin güç kullanımı dolayısıyla meydana gelen ölümler ve yaralanmalarda dramatik bir artış yaşandığına dikkati çeken Pillay, bu olayların bağımsız ve etkin bir şekilde soruşturulması gerektiğini de kaydetti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com