BM'den "küresel kadın konferansı" önerisi

BM'den "küresel kadın konferansı" önerisi
BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ve BM Genel Kurul Başkanı Nasır Abdülaziz El Nasır, 2015 yılında BM'nin Küresel Kadın Konferansı düzenlemesi önerisinde bulundu.

Genel Sekreter Ban ve Genel Kurul'un 66. Dönem Başkanı El Nasır, Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yaptıkları ortak çağrıda, 193 üyeli BM Genel Kurulu tarafından 2015 yılında kadın konferansı düzenlenmesini istediklerini belirtti.

1995 yılında Pekin'de düzenlenen 4. BM Kadın Konferansının ardından 20 yıl sonra yeni bir zirvenin düzenlenmesinin tam zamanı olduğunu belirten Ban ve El Nasır, uluslararası toplumun yaptıkları bu öneriye destek vereceklerine inandıklarını ifade etti.

BM Genel Kurulunun öneriyi desteklemesi ve onay vermesi halinde 2015 yılında düzenlenecek konferans 5. BM Kadın Konferansı olacak ve Pekin'den günümüze cinsiyet eşitliğinde sağlanan ilerlemeler ile kadınların siyasete katılımları, eşit şartlarda işe erişim ve kırsal alanlarda kadınların karşılaştıkları sorunlar gibi sorunların çözümüne de eğilecek.

Toplumlarda cinsiyet eşitliğinin sağlanmasına ve kadınların güçlendirilmelerine büyük katkıda bulunan ilk BM Kadın Konferansı 1975 yılında Meksika'da düzenlenmiş, bu konferansı 1980'de Kopenhag'da düzenlenen ikinci konferans, Nairobi'de 1985 yılında düzenlenen üçüncü konferans ve en son 1995 yılında Pekin'de düzenlenen konferans takip etmişti. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com