BM'den OAC'ye barış gücü gönderme hazırlığı

BMden OACye barış gücü gönderme hazırlığı
OAC'de dini, siyasi yetkililer ve insan hakları savunucuları girişimden memnun

BANGUİ (AA) - BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un, Orta Afrika Cumhuriyeti'nde (OAC) 10 bini asker, bin 820'si polis olmak üzere 11 bin 820 kişilik BM barış gücü misyonu oluşturulmasını önermesi dini, siyasi yetkililer ve insan hakları savunucular tarafından memnuniyetle karşılandı. 

Bangui Başpiskoposu Dieudonne Nzapalainga, AA'ya açıklamasında, ''BM Genel Sekreteri'nin kararı şüphesiz memnuniyet verici. Bu, benim ve meslektaşlarımın da çağrısını karşılıyor. Sadece, barış gücünün gönderilme tarihi (Eylül) oldukça uzak görünüyor'' dedi.

İlerleme için Demokratik Birlik Partisinin başkanı Maitart Djim-Arem, BM'nin Demokratik Kongo Cumuriyeti'ne olduğu gibi OAC'ne barış gücü göndermesinin iyi olacağını, ülkede barışın önündeki en önemli engelin etkisiz hale getirilmesi gereken silahlı gruplar olduğunu vurguladı.

Maitart Djim-Arem ayrıca, Fransa'nın düzenlediği Sangaris operasyonuna katılan askerlerin vahşete duyarsız kaldığını ve sadece tanıklık ettiğini savundu.

İşkencenin Ortadan Kaldırılması Derneği'nin Başkanı ve Uluslararası Ceza Mahkemesi Ulusal Koalisyon Koordinatör Yardımcısı Bruno Hyacinthe Gbiegba da, Ban'ın girişiminin takdire şayan olduğunu, yine de bununla yetinmemek gerektiğini vurguladı.

Ülkenin kaderini eline alması gerektiğini belirten insan hakları savunucusu Gbiegba, mavi berelilerin ülkede kalma süresinin sınırlı olacağını belirterek, devletin çabalarının önemine işaret etti.

BM Genel Sekreteri Ban, önceki gün, OAC'deki krizin kontrol altına alınması için hazırladığı tavsiye raporunu, asıl karar merci olan 15 üyeli BM Güvenlik Konseyi'ne sunmuştu.

Ban, raporunda, ülkedeki çatışmaların şiddetinin giderek arttığını vurgulayarak, halen görev yapan Afrika Birliği ve Fransız askerlerinin olayları yatıştırmada yetersiz kaldığını bildirmişti.

Raporunda BM barış gücü misyonunun hazırlanması ve ülkede konuşlandırılmasının yaklaşık 6 ay süreceğini ifade eden Ban, BM'nin 15 Eylül'de ülkedeki Afrika Birliği komutasından yetkiyi devralmasının uygun olacağını açıklamıştı.

Ülkede şu anda BM barış gücü operasyonu bulunmuyor. Ancak Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) onay verdiği 6 bin civarında Afrika Birliği askeri, 2 bin civarında Fransız askeri bulunuyor. Avrupa Birliği de AOC'ye toplamda bin kadar asker gönderme çalışmalarını sürdürüyor.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com