BM'den Vatikan raporu

BM'den Vatikan raporu
BM, Vatikan'ın, çocuklara cinsel istismarda bulunmakla suçlanan bütün rahipleri derhal görevden almasını istedi- Raporda, Vatikan otoritesi altında ve Katolik kilisesi bünyesinde çalışanların binlerce çocuğa cinsel istismarda bulunduğu vurgulandı- Vat

Birleşmiş Milletler (BM) Çocuk Hakları Komitesi, çocuk istismarında bulunmakla suçlanan bütün rahiplerin Vatikan tarafından derhal görevden uzaklaştırılması gerektiğini belirtti.

BM Cenevre Ofisi'nde düzenlenen basın toplantısında sunulan raporda, Çocuk Hakları Komitesi (CRC), Vatikan'ı aldığı sistematik kararlar nedeniyle son on yılda papazlara, onbinlerce çocuğa tecavüz ve tacizde bulunma ortamı sağladığı suçlamasını getirdi.

Ocak ayında Vatikan, 400 papazın son iki yılda çocuklara cinsel istismar suçlaması nedeniyle eski Papa 16. Benedict tarafından papazlık görevinden çıkarıldığını kabul etti ama bu sayının çok daha fazla olması gerektiği düşünülüyor. Vatikan'ın kiliselerde çocuk istismarının önüne geçmek için bir komisyon kurduğu belirtilirken, BM raporu sonrasında Vatikan'ın da rapor sunması bekleniyor.

CRC'nin raporunda, ayrıca Vatikan otoritesi altında ve Katolik kilisesi bünyesinde çalışanların binlerce çocuğa cinsel istismarda bulunduğunu kaydedildi.

- Rahipler korundu, olaylar örtbas edildi -

Raporda, Vatikan'ın "kurbanları sessiz kılma" taktiği kullandığı ve Vatikan'ın gizliliği ve itibarına zarar gelmemesi ve cinsel istismara uğrayan çocukların korunması adına cinsel saldırıda bulunan papaz ve rahipleri koruyarak yaşananları örtbas etme yoluna gittiği yönünde eleştiriler getirildi.

Rapor ayrıca, 2011'de meydana çıkarılan bir gerçeğe vurgu yaparak, İspanya'da binlerce bebeğin ailelerinden alınarak daha uygun olduğu düşünülen, rahip ve rahibelerle bağlantılı çocuksuz ailelere satıldığını belirtti ve farklı ülkelerde de benzer uygulamaların olabileceğine dikkati çekti.

Raporda, çocuklara cinsel istismarda bulunan papaz ve rahiplerin büyük bir çoğunluğunun cezasız kalmasından endişe duyulduğu belirtildi. Vatikan'ın bazı durumlarda kanun uygulayıcı otoritelerle işbirliği yapmayı reddettiği ve kendilerinden istenilen bazı bilgileri sakladıkları ifade edildi.

Yaşanan bir çok cinsel istismar vakasına rağmen, Vatikan'ın hala çocukları korumaya yönelik, istismara uğradıklarında şikayet edebilecekleri bir mekanizma kurulmasını dikkate almaması eleştirildi.

CRC, cezasız kalmaları nedeniyle kilise yetkilileri tarafından, çocuk kurbanlar ve ailelerinin tekrar tekrar kurban edildiğine dikkati çekti.

Muhabir: Fatih Erel
Yayınlayan: Tuğrul Çam

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com