BM'den ''yenilikçi ortaklık'' çağrısı

BMden yenilikçi ortaklık çağrısı
BM Genel Kurul Başkanı Ashe, Kalkınma İçin Ortaklıklar Toplantısı'nda ''yenilikçi ortaklık'' çağrısında bulundu

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (AA) - Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurul Başkanı John Ashe, Kalkınma İçin Ortaklıklar Toplantısı'nda ''yenilikçi ortaklık'' çağrısında bulundu.

Binyıl Kalkınma Hedefleri (BKH) kapsamında 2015 sonrası kalkınma gündeminde ortaklıkların uygulanması konusundaki ilk ortak tematik toplantı, BM Genel Kurulu ve Ekonomik ve Sosyal Konsey'in (ECOSOC) işbirliğiyle New York'taki BM Genel Merkezi'nde gerçekleştirildi.

Toplantıda konuşmacılar, Binyıl Kalkınma Hedefleri çerçevesindeki hedeflere ulaşılabilmesi için aşırı yoksulluğun ortadan kaldırılması konusundaki çabaların hızlandırılması gerektiği görüşünü dile getirdi.

BM Genel Kurul Başkanı John Ashe toplantıda, ''çeşitli sektörlerin ortaklıklarının sürdürülebilir kalkınmadaki" önemine değindi.

Ashe, eski BM Genel Sekreteri Kofi Annan döneminde 8 madde olarak kabul edilen BKH'den birini oluşturan yoksullukla dünya genelinde savaş için, toplumu ve özel sektörü harekete geçirecek yenilikçi ortaklıklar gibi, yerel, bölgesel ve uluslararası kaynakların da harekete geçirilmesi çağrısında bulundu.

BM'nin yenilikçi ortaklık konusunda eşsiz bir pozisyonu bulunduğunu bildiren Ashe, dünyanın ve toplumun tüm bütün köşelerinden devlet, özel sektör, sivil toplum, akademik ve bilim dünyasından oluşan paydaşları bir araya getirdiğini kaydetti. 

Toplantıya BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun da BKH'lerde sadece hedeflerin ne olduğuna değil, bu konuda başarıya nasıl ulaşılacağına da odaklanılması gerektiğini ifade etti. 

Konuşmasında, sürdürülebilir kalkınmanın zor kararlar olduğunu belirten Ban, ''Şimdi, BM'nin ortaklık konusundaki kapasitesini güçlendirmenin zamanıdır'' dedi.  

BM Genel Kurul Sözcüsü Afaf Konja ise toplantıyı ''üye ülkeler ve diğer paydaşların, küresel ortaklıkların güçlendirilmesi için ortaklıklar üzerinde işbirliğinin tüm formlarının tartışıldığı bir forum'' olarak niteledi.

ECOSOC Başkanı Martin Sajdik ise ''Ortaklık yaklaşımının tam potansiyelini kullanmak için ortak çabalarımızı harekete geçirmek zorundayız'' ifadesini kullandı. Sajdik, ortaklıkların, tüm seviyelerde tabandan gelerek ulusal, bölgesel ve küresel boyutta kurulması gerektiğini bildirdi.

Sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşma konusuna yoğunlaşılan ve iki gün sürecek toplantıya, üst düzey BM diplomatlarının dışında, özel ve sivil toplum kuruluşlarından temsilciler de katılıyor.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com