BMGK Libya'yı görüştü

BMGK Libyayı görüştü
UNSMIL Başkanı Mıtri, Kuzey Kore gemisine silahlı gruplar tarafından petrol yüklenmesinin, Libya'nın egemenliğini ihlal eden illegal bir eylem olduğunu söyledi

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (AA)  Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri'nin Libya Özel Temsilcisi ve BM Libya Destek Misyonu'nun (UNSMIL) Başkanı Tarık Mıtri, Kuzey Kore gemisine silahlı gruplar tarafından petrol yüklenmesinin, Libya'nın egemenliğini ihlal eden illegal bir eylem olduğunu söyledi.

UNSMIL Başkanı Mıtri, BM Güvenlik Konseyi'nin (BMGK), BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un Libya'daki BM misyonunu destekleyen yeni raporunu görüştüğü istişare toplantısında, ülkedeki son durum hakkında üye ülkelere bilgi verdi.

BMGK'da yaptığı sunumda, Doğu Libya'da birkaç aydır bazı petrol üretim alanları ve terminallerinin silahlı grupların ablukası altında olduğunu bildiren Mıtri, Morning Glory adlı Kuzey Kore bandıralı petrol gemisine bu gruplar tarafından 8 Mart'ta Libya petrolünün yüklendiğini bildirdi. Mıtri, bunun doğal kaynakları ve limanları üzerinden Libya'nın egemenliğini ihlal eden illegal bir eylem olduğunu ifade etti.

Mıtri, son 3 aydır Libya'da çıkan çatışmalarda büyük bir artış yaşandığını belirterek ülkenin ''benzeri görülmemiş şiddet''le karşı karşı olduğunu bildirdi. 

Libya'nın BM Daimi Temsilcisi İbrahim Dabbaşi de BMGK'daki konuşmasında, Libya Başbakan Ali Zeydan'ın, BM Genel Sekreteri Ban'a, Libya'nın içinde bulunduğu kritik şartlarda verilen desteğin devamı konusunda bir mektup gönderdiğini aktardı. Dabbaşi, Libya'nın güvenlik, siyasi ve ekonomik olarak uluslararası toplumun desteğine olan ihtiyacı dile getirdiği konuşmasında ayrıca eski rejim mensuplarının Libya'daki dondurulmuş mal varlıkların Libya halkına ait olduğunu kaydetti. 

BMGK Güvenlik Konseyi Dönem Başkanı Lüksemburg BM Daimi Temsilcisi  Sylvie Lucas da gazetecilere yaptığı açıklamada, BMGK üyelerinin, Libya'daki geçiş döneminde yaşanan güvenlik problemleri ve ülkenin silahlardan arındırılması konusunda endişelerini dile getirdiklerini söyledi.

Libya'daki UNSMIL'in görev süresi 16 Mart'ta, doluyor.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com