BMGK'da Suriye'ye insani yardım karar tasarısının kabul edilmesi

BMGKda Suriyeye insani yardım karar tasarısının kabul edilmesi
ABD Dışişleri Bakanı Kerry:

WASHINGTON (AA) – ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye’nin tüm noktalarına insani yardım ulaştırılması ve şehirlerdeki kuşatmaların kaldırılmasını isteyen BMGK karar tasarısının, Suriye’de üç yıldır devam eden savaşta önemli bir nokta olabileceğini kaydetti.

Kerry, BM Güvenlik Konseyi’nde gerçekleşen oylamada tasarının kabul edilmesinden sonra yazılı açıklama yaptı. Tasarının, üç yıldır çatışmaların yaşandığı ve 100 binin üzerinde insanın hayatını kaybettiği savaşta kritik bir nokta olabileceğini belirten Kerry, “Bu geç kalmış karar tasarısı, eğer tamamen uygulanırsa, Suriye’de yaşamları yardıma bağlı olan insanlara insani yardımların ulaşmasını sağlayacaktır. Bu, tamamen masum yaşamları kurtarma ve Suriye’nin komşusu olan ülkelerdeki yükün hafifletilmesiyle ilgilidir” ifadelerini kullandı.

Üç yıldır yaşanan katliam ve vahşetten sonra, insanların haklı bir şekilde, ilerleme kaydetmenin mümkün olup olmadığını sorgulayabileceğini vurgulayan Kerry, açıklamasında “Ancak bu tasarı gerçek bir umut vaat ediyor. Kanıtı metinde bulunuyor” ifadesine yer verdi.

Kerry, metinde, Suriye’de kuşatmanın kaldırılması gereken yerlerin isimlendirilmesi, hastanelerin, okulların ve sivillerin bir araya geldiği diğer binaların askerden arındırılacak olmasının istenmesi, yardımların sınır ötesine iletilmesi ve mağdur olanlara direkt olarak ulaştırılmasında ısrarcı olunmasıyla varil bombalarıyla yapılan saldırın da dahil olduğu sivillere yönelik saldırının sona erdirilmesinin, uluslararası toplumun kaçamak konuşmadığının göstergesi olduğuna vurgu yaptı.

Tasarının, bugün dünyanın en kötü insani krizini çözüm olmak için atılmış somut adımlar olduğuna dikkati çeken Kerry, “Ancak bu adımlar, sadece ilk adımlardır. İnsani yardımların nakliyesinin, kuşatma altındaki bölgelere ulaşmadıktan sonra değersiz olması gibi, erişim isteme de tam olarak uygulanmadıkça birşey ifade etmeyecektir” yorumunda bulundu.

Kerry, Güvenlik Konseyi’nin sözlerinin, Suriye halkının çaresizce ve acilen ihtiyaç duyduğu hayat kurtarıcı eylemlerle örtüşüp örtüşmeyeceğinin testi olacağını kaydetti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com